Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

'Císař Obama' připomněl Američanům, proč ho volili

'Císař Obama' připomněl Američanům, proč ho volili
Obama v satirickém publicistickém pořadu The Colbert Report | zdroj: Profimedia

Americký prezident Barack Obama přijal pozvání do populárního satirického pořadu, který na kabelové stanici Comedy Central moderuje Stephen Colbert, a Američanům připomněl, proč ho volili. Šéf Bílého domu už dlouho zažívá těžké období a po nedávných volbách do Kongresu, který ovládli republikáni, ho nejspíš nic pozitivního ani nečeká. Přesto – nebo právě proto – předvedl u Colberta dokonalý smysl pro humor. 

Obama se stal jedním z posledních hostů Colberta. Populární moderátor totiž z Comedy Central odchází. Přetáhla ho televizní stanice CBS, kde po Davidu Lettermanovi převezme Late Show.

Colbertův publicistický pořad má obdobný formát jako Daily Show s Johnem Stewartem (Colbert mimochodem u Stewarta původně začínal a vypracoval se na vlastní pořad). V první části moderátor zpravidla shrne a vtipně okomentuje nejnovější domácí a zahraniční události, v druhé pak následuje rozhovor se slavnou osobností.

Obama si ale jako naprosto mimořádný host vyzkoušel i roli moderátora, v úvodní části se totiž ujal zprávařského segmentu. "Pořád mi mluvíte do práce, tak jsem se rozhodl, že vyzkouším tu vaši," oznámil po příchodu do studia, kde ho přivítal "překvapený" moderátor. Následně usedl do moderátorského křesla, proměnil se v Colberta a operativně přejmenoval tradiční přehled zpráv na "Výnos".

"Národe, jak víš, já, Stephen Colbert, jsem se o prezidenta nikdy nestaral. Ten chlap je tak arogantní, že o sobě určitě mluví ve třetí osobě," prohlásil na úvod Obama a pustil se do vysvětlování pozitiv své zdravotní reformy, která se zapsala do historie jako ObamaCare. Vše, co řekl, doprovázela grafika s vtipnými dovětky. 

Pro ilustraci, když mluvil o tom, že oba politické tábory schvalují na reformě řadu věcí, vedle něj se vynořil komentář "Cokoli kromě Obamy". Když oznámil, že se do zdravotního programu přihlásilo za minulý rok sedm milionů lidí, vedle prezidenta blikl dovětek: Takže půlka toho, co má kočka Grumpy.  

Během rozhovoru ho pak Colbert příliš nešetřil. "Pojďme si popovídat o pracovních příležitostech a o tom, kolik z nich připadne všem těm imigrantům, které se chystáte ponechat v této zemi," prohodil moderátor a Obamu následně označil za "asijského císaře Baracka Maxima prvního", což prezidenta rozesmálo.

"Proč jste spálil ústavu a stal se císařem?" pokračoval Colbert. Obama sice na vtípek nenavázal, ale v klidu a bez známek podráždění vysvětlil, jak se věcí mají. Nemá smysl přepisovat vše, co si oba pánové řekli, zásadní je, že se Colbertovi podařilo rozesmát Obamu ještě několikrát a prezident si zase vysloužil opakovaný aplaus.

Přestože se mohlo zdát, že po drtivé výhře republikánů se prezident dostal do patu, ze kterého se po zbytek mandátu už nepohne, Obama u Colberta překvapil nadhledem a schopností udělat si ze sebe srandu. Žádné mimořádné kroky Bílý dům do příchodu nového prezidenta už nejspíš nepodnikne, takřka ke všemu totiž potřebuje souhlas Kongresu. Obama ale ukázal, že dokáže dosloužit s důstojností i v těchto – kulantně řečeno –velmi nevýhodných podmínkách. 

 

Zdroje:
Vlastní