Čínští špióni jsou v Česku agresivnější, ruští zase aktivnější, varuje BIS
24. 10. 2017 – 17:17 | Zpravodajství | von

Bezpečnostní informační služba (BIS) ve své výroční zprávě za rok 2016 referuje o nárůstu špionážních aktivit v Česku ze strany Rusů a Číňanů. Kromě hackerských útoků zpravodajci sledovali i konec migrační krize, české spojence libanonského Hizballáhu a také cizince, který u nás pobýval a odjel bojovat do řad Islámského státu.
BIS ve ve výroční zprávě za rok 2016 informuje, že v loňském roce zvýšily aktivitu ruské zpravodajské služby, které získávaly hlavně citlivé informace z politické oblasti. Stát čelil z největší země světa i rozsáhlým počítačovým špionážním útokům. Operace proti českým zájmům a bezpečnosti zvýšila také čínská špionáž. Tuzemská tajná služba zaznamenala rovněž významné posilování vlivu velkých podnikatelských skupin na ekonomické rozhodování státu.
BIS dále informovala o tom, že v minulém roce sledovala na území Česka logistickou činnost libanonského hnutí Hizballáh úzce napojeného na Írán a má k dispozici detaily o kontaktech jednoho cizince, který žil v Česku a v roce 2015 odjel bojovat za Islámský stát (IS). Získala rovněž informace o člověku, který odjel z Česka a připojil se k teroristickým organizacím v Libyi a Sýrii.
Protiimigrační a protimuslimská hnutí loni v Česku ztrácela svůj mobilizační potenciál a štěpila se, prostor ovládli populisté, tvrdí BIS. Nezaznamenala přitom žádnou činnost extremistů, která by představovala ohrožení demokratických základů země. Značná část aktivit se odehrávala na internetu.
Migrační krize z roku 2015 byla loni v Česku podobně jako ve většině států Evropské unie podle kontrarozvědky překonána. V minulém roce bylo v Česku zaznamenáno kolem 5300 případů nelegální migrace, jen desetinu případů tvořili uprchlíci z Afghánistánu, Sýrie či Iráku, pro které bylo Česko jen tranzitní zemí.
Islamisté nám nehrozí
Výroční zprávu za rok 2016 dnes zveřejnilo i Vojenské zpravodajství. Mimo jiné v ní uvádí, že vliv na radikalizaci muslimů v Evropě má vlna islamofobie, která se rozšířila během uprchlické krize. Extremistické politické strany svými islamofobními prohlášeními legitimizují ideologii radikálních islamistů, kteří poukazují na diskriminaci ze strany většinové společnosti, uvádí dokument.
BIS v sekci o terorismu píše o několika jednotlivcích v Česku, kteří se inspirovali myšlenkami vycházejícími z islamistických ideologií. Zůstali ale ve svých názorech osamoceni a nedostali prostor k tomu, aby své názory mohli šířit v české muslimské komunitě, jejíž umírněný charakter byl zachován.
Ruské tajné služby mají v zemi podle BIS dlouhodobě kvalitní síť kontaktů, které dál rozvíjejí. Češi ve velkém rozsahu vyzrazují citlivé interní informace z organizací a firem, ve kterých pracují. Nejedná se sice o utajované skutečnosti, ale jejich charakter a rozsah způsoboval zemi větší škody než vyzrazení informace utajované, konstatovali zpravodajci. Nejvýznamnějším zdrojem rizika je podle nich nevědomý kontakt s ruským diplomatickým personálem.
Podle BIS se v loňském roce výrazně nezměnily počty čínských špionů v ČR. Zvýšily se však počty zpravodajců cestujících do Česka v rámci čínských oficiálních delegací. Zejména se zvýšil počet, agresivita a intenzita čínských zpravodajských operací proti českým cílům a zájmům, ke kterým čínská špionáž využívala spolupráci s krajany žijícími v ČR, tvrdí tuzemská tajná služba.
Česko ohrožují i lobbisté
Česko v minulém roce také čelilo rozsáhlým počítačovým špionážním útokům z Ruska. Nejaktivnější byla kampaň APT28/Sofacy zaměřená na rozmanité oblasti od diplomacie a vojenství přes vědu a výzkum až k akademické sféře, uvedla BIS. Útočníci se dostali do několika soukromých emailových účtů osob s vazbami na české vojenské prostředí. Terčem se stala také česká vojenská výzkumná instituce. Také Vojenství zpravodajství zaznamenalo rostoucí trend kybernetické špionáže.
Výroční zpráva BIS si rovněž všímá vlivu velkých podnikatelských skupin na hospodářskou politiku státu. Ačkoliv svůj vliv prosazovaly legální cestou, významně zasahoval ekonomické zájmy Česka. V souvislosti s aktivitami, které ohrožují významné ekonomické zájmy země, předala v minulém roce BIS policii a státním zástupcům zhruba o polovinu víc případů než o dva roky dříve. BIS v té souvislosti kladně hodnotí efekt nově zřízeného registru smluv. Některé státem ovládané subjekty se však podle tajné služby snažily normu účelově obcházet.
Vojenské zpravodajství zase získalo poznatky o ovlivňování veřejných zakázek na ministerstvu obranu. Hodnotí je jako selhání jednotlivců, další podrobnosti neuvedlo.
V Česku působí tři zpravodajské služby - Bezpečnostní informační služba (BIS), Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) a jednotná armádní zpravodajská služba - Vojenské zpravodajství - jež se zaměřuje na rozvědnou i kontrarozvědnou práci.