Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes 0°C Zataženo

Čína žádá občany, aby nahlašovali porušování národní bezpečnosti, nabízí za to finanční odměnu

Čína žádá občany, aby nahlašovali porušování národní bezpečnosti, nabízí za to finanční odměnu
Odměny za odhalení zahraničních špionů nebo jiných případů porušování národní bezpečnosti existují v Číně už dlouho (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Čínští občané mohou podle nových opatření získat peněžní odměnu až 100 000 jüanů (347 000 Kč), jestliže poskytnou úřadům tipy na porušování národní bezpečnosti. S odkazem na informace státních médií to dnes uvedla agentura Reuters.

Odměny za odhalení zahraničních špionů nebo jiných případů porušování národní bezpečnosti existují v Číně už dlouho.

„Cílem nových opatření je sjednotit odměny a motivovat veřejnost v době sílících hrozeb ze strany zahraničních zpravodajských služeb a dalších nepřátelských sil,“ uvedl podle státních médií zástupce ministerstva státní bezpečnosti.

„Tato nová formulace napomáhá plně mobilizovat širokou veřejnost a zapojit ji do oblasti národní bezpečnosti,“ uvedl zástupce ministerstva, kterého citoval deník Legal Daily.

Občané mohou získat odměnu v podobě certifikátů nebo hotovosti, v jejímž případě se částka pohybuje od 10 000 jüanů do 100 000 jüanů. Konečná hodnota se odvíjí od samotného přínosu daného tipu, uvedlo ministerstvo v oznámení.

Státní bezpečnostní agentury před rozhodnutím o odměně prověří, zda je oznámení pravdivé a zda nabízí nové informace, uvedlo ministerstvo.

Lidé mohou podávat oznámení prostřednictvím telefonní linky nebo internetových stránek, poštou, osobně nebo jakýmkoli jiným způsobem.

Pokud stejný tip podá více osob, bude na odměnu čekat nejdříve ten, kdo jej nahlásil jako první, nárok na odměnu mohou mít ale i další.

Zdroje: