Čínští hackeři se prý zmocnili dat všech amerických úředníků

- Aktuality autor: pal

Krádež citlivých údajů ze serverů amerických úřadů má podle odborové organizace vládních zaměstnanců mnohem větší dopady, než přiznává vláda. Čínští hackeři se prý zmocnili dat všech současných zaměstnanců federálních úřadů. Čína popírá svůj podíl na jedné z největších internetových krádeží dat ze serverů federálních úřadů. 

Čínští hackeři se údajně dostali k datům všech zaměstnanců federálních úřadů. Ilustrační foto

Čínští hackeři se údajně dostali k datům všech zaměstnanců federálních úřadů. Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Původní informace hovořily o tom, že ztrátou dat byly postiženy zhruba čtyři miliony federálních zaměstnanců. Hackeři údaje odcizili ze serveru vládního personálního úřadu (OPM), který mimo jiné poskytuje úředníkům bezpečnostní prověrky.

Prezident Americké federace vládních zaměstnanců J. David Cox uvádí, že se hackeři dostali do souboru obsahujícího citlivá osobní data všech současných a zhruba milionu bývalých zaměstnanců úřadů. Cox tvrdí, že zloději získali mimo jiné přístup k adresám, datům narození, výši platů a informacích o zdravotním či životním pojištění nebo výši důchodů.

Spojené státy dosud oficiálně o čínské vině na útoku nehovoří, například vůdce demokratů v Senátu Harry Reid však uvedl, že za ním stojí "Číňané", aniž by specifikoval, zda jde o čínskou vládu či jednotlivce. Reid je jedním z osmi amerických zákonodárců, které tajné služby informují o klíčových zpravodajských případech.

Podle amerických úředníků byla ukradena data, která zahrnují období až do roku 1985. Jde tak o jednu z největších krádeží dat federální vlády v dějinách.

Tagy: Čína zahraničí Spojené státy americké internetová bezpečnost kybernetická bezpečnost

Zdroje: ČTK