Chtěl jsem šetřit státní kasu, vysvětlil John svůj let vrtulníkem

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ministr vnitra a vicepremiér Radek John (Věci veřejné) ve středu vysvětlil předsedovi vlády Petru Nečasovi (ODS), proč v sobotu letěl do Ostravy vrtulníkem.

Po jednání vlády zopakoval, že šlo o běžnou praxi a že se snažil šetřit státní peníze. Policejní piloti prý totiž se stroji létají ze cvičných důvodů tak jako tak a takto nebylo využito služební auto. Premiér ministra upozornil na špatné vnímání podobných kroků v očích veřejnosti. 

"Budu tedy ze symbolických důvodů navyšovat výdaje státního rozpočtu, protože budu jezdit autem," reagoval na tiskové konferenci John.

Kalousek: Pane ministře, choďte raději pěšky

Přítomný ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) mu vzápětí s úsměvem doporučil, ať raději chodí pěšky. 

"Bez cvičných letů by se nemohlo létat na povodně. Ti piloti by ztratili kvalifikaci. Oni mají nařízený počet startů, nařízený počet přistání, lety za různých denních a nočních dob, lety na různá místa, do různých výšek a podobně," řekl John. 

Premiér poznamenal, že John mu důvody použití vrtulníku objasnil. "Přesto jsem ho požádal, aby nějakým způsobem vždy bylo vzato v potaz, že to má určitý dopad ve veřejném mínění," řekl Nečas.

Nečas připomněl Johnovi Topolánkovo "cvičné přistání"

Připomněl prý Johnovi i "jiné cvičné přistání", kdy tehdejší premiér Mirek Topolánek využil mezipřistání vládního speciálu k cestě na rekreaci. "To způsobilo poměrně rozruch, přestože to nevedlo k navýšení výdajů rozpočtu ani o korunu a také to byla součást výcviku," podotkl nynější předseda vlády. 

K letu do Ostravy, kde se účastnil ocenění policistů, jej prý pozval policejní prezident Oldřich Martinů. John upozornil, že kdyby jel autem, vznikly by náklady za let stroje i za služební automobil.

"Tohle je běžná praxe," hájil se ministr s tím, že má k dispozici počet nalétaných hodin předchozích ministrů vnitra. "Nezatížilo to nikdy rozpočet policie, nejsou to náklady navíc," prohlásil.

Tagy: Ostrava let vrtulník

Zdroje: ČTK