Chorvaté v referendu nejspíše zamítli sňatky homosexuálů

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Chorvaté v dnešním referendu nejspíš zamítli homosexuální sňatky. Vyplývá to podle agentury AFP z prvních dílčích výsledků hlasování. Podle údajů ze třetiny volebních místností se skoro 65 procent voličů vyslovilo pro to, aby ústava země definovala manželství jako "svazek mezi mužem a ženou". Tento výsledek předvídaly i průzkumy. Výsledky plebiscitu budou platné a závazné bez ohledu na účast. 

Homosexuální sňatek

Homosexuální sňatek,zdroj: ThinkStock

Referendum prosadili konzervativci podporovaní místní silnou katolickou církví. Voliči odpovídali na jedinou otázku, znějící: "Souhlasíte s tím, že manželství je svazkem mezi mužem a ženou?". Kladně se podle posledních průzkumů chystalo odpovědět 59 procent dotázaných. 

Levicová vláda v Záhřebu se zákazem homosexuálních sňatků nesouhlasí a označuje ho za omezování práv sexuálních menšin. Stejně se na celou věc dívá i prezident Ivo Josipovič, který dnes deníku Jutarnji list řekl, že na otázku z referenda odpoví ne, protože jeho organizátoři se podle něj snaží zemi vrhnout "o několik století nazpět". 

Za práva homosexuálů v sobotu v Chorvatsku demonstrovali desetitisíce lidí. Omezení možnosti homosexuálních sňatků kritizuje i velká část médi a pořadatel referenda, iniciativa s názvem Ve jménu rodiny, proto některým novinářům odmítla vydat akreditace pro zpravodajství z hlavního štábu dnešního hlasování. Řada jejich kolegů se kvůli tomu rozhodla ze solidarity dnešní referování o pořadatelích plebiscitu bojkotovat. 

Plebiscit prosadili konzervativci, kteří pod zákonem požadovanou petici sesbírali více než 740.000 podpisů. V parlamentu pak pro referendum hlasovalo 104 ze 151 poslanců, 13 bylo proti a pět se zdrželo. 

Volání po referendu zesílilo poté, co vláda loni zavedla sexuální výchovu ve školách a pak naznačila, že by chtěla homosexuálním párům zaručit částečně stejná práva jako sezdaným heterosexuálním dvojicím, například pokud jde o dědické právo.

Tagy: Chorvatsko referendum sňatky homosexuálů

Zdroje: ČTK