Chlapce prodali před 42 lety do Dánska. Biologické rodiče našel v Srbsku

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Dramatický příběh prvních měsíců svého života odhalil dvaačtyřicetiletý Dán, kterému až v jeho osmnácti prozradili, že je adoptovaný. Začal pátrat po své biologické rodině a našel ji až za dalších dvacet let. Podle bělehradského deníku Informer totiž odhalil, že se narodil v Srbsku a jako kojence ho úředníci prodali do zahraničí. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

"Koupili mě za 20 tisíc (německých) marek od Centra sociální péče," říká Anders, který jako by z oka vypadl pokrevnímu otci Dušanu Milinkovičovi, k tomu jak se dostal do ciziny. O nemanželské dítě, které přišlo na svět pod jménem Srdjan, se jeho biologická matka nezvládla postarat, a obrátila se proto o pomoc na sociální pracovníky. Ti ale podle jejích slov teprve tříměsíční miminko prakticky ihned prodali do Dánska. A když se později snažila pátrat po synkově osudu, vyhrožovali jí úředníci odebráním starší dcery Aleksandry.

Podle Andersovy (nebo spíš Srdjanovy) sestry byly do prodeje prý až několika stovek dětí na počátku 70. let zapleteni vysocí činitelé bělehradského ministerstva vnitra i úřadu sociální péče. Jen díky tomu se léta dařilo skrývat pravdu. Aleksandra prý ale celé roky cítila, že někde žije její bratr.

Podobné pocity má i Dušan Milinković. "Na kilometr je poznat, že to je moje krev! Jsme si velmi podobní a na první pohled je jasné, že je to můj syn," říká osmaosmdesátiletý Srb, který má teď jediný problém. Nemluví totiž ani anglicky a jeho syn zase neumí srbsky, takže při svých setkáních potřebují tlumočníka.

Tagy: Srbsko únos urednici Dánsko

Zdroje: ČTK