Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes -2°C Sněhové přeháňky

Chcete domů tištěnou Wikipedii? Připravte si půl milionu dolarů

Chcete domů tištěnou Wikipedii? Připravte si půl milionu dolarů
Vytištěná anglická Wikipedie se vejde 7600 svazků | zdroj: Twitter

Americký umělec Michael Mandiberg se rozhodl převést anglickou verzi internetové encyklopedie Wikipedie na papír. Stvořil program, který ji upravil do tisknutelného formátu. Vytištěná bude k prodeji za 500 tisíc dolarů (12 milionů korun), uvedl server Sky News.

Mandibergův program převedl 11,5 milionu hesel v angličtině do digitální podoby tak, aby bylo možné je vytisknout a udělat z nich papírovou encyklopedii. Zkomprimovaný soubor má velikost pouhých 11 GB, které nahraje na server Lulu.com prodávající klasické i elektronické knihy. Bude to prý trvat zhruba dva týdny a pak už se mohou hlásit zájemci.

Měli by ale mít připravenou hodně velkou knihovnu, protože se předpokládá, že encyklopedie bude čítat 7600 svazků, z toho jen obsah jich zabere 91. Prvním heslem bude vykřičník. 

Na půl milionu dolarů vyjde pořízení encyklopedie s kompletním servisem - tedy vytištěním a převedením do knižních svazků. Pokud by někdo přece jen měl zájem, ale chtěl ušetřit, může si koupit digitální verzi a vytisknout si ji doma sám. Papír by ho v přepočtu vyšel na zhruba 1,9 milionu korunu. Plus samozřejmě náklady na barvu, případně novou tiskárnu, kdyby pod náporem zkolabovala.

Kromě toho, že po vytištění zabere Wikipedie opravdu hodně místa, je tu ještě jeden "drobný" problém. V době koupě budou data už notně zastaralá.

S tím si však Mandiberg, který je jejím četným přispěvatelem, hlavu neláme. Akci bere hlavně jako své umělecké dílo se symbolickým "převedením nové věci do staré" a pravděpodobně ani nečeká, že by si někdo výtisk domů pořídil. 

Zdroje:
news.sky.com