Fotograf nemá podle Wikipedie nárok na práva k fotce makaka. Opice se prý vyfotila sama
7. 8. 2014 – 14:47 | Zpravodajství | Lucie Hyblerová

Fotograf z Británie, který stojí za snímkem slavného 'autoportrétu' indonéské opice, se marně domáhá autorských práv ke zveřejněné fotografii na stránkách Wikipedie. Provozovatelé ale odmítají fotku smazat s tím, že makak stiskl spoušť sám a autorská práva tedy náleží jemu.
Fotograf si však stěžuje na ušlý zisk a mediálně sledovaný případ zřejmě podle deníku The Telegraph dospěje až k soudu.
Do té doby nepříliš známý fotograf David Slater získal snímky v Indonésii, kde se v roce 2011 snažil zachytit život makaků chocholatých. Jedna z opic mu v nestřežené chvíli sebrala foťák a začala si s ním hrát s ostatními členy skupiny. "Docela nezbedně skákaly okolo mého vybavení a vypadalo to, jako by pózovaly pro fotku, když jedna zmáčkla spoušť," popisoval po návratu do Evropy Slater, jemuž tehdy fotografie přinesly celosvětovou publicitu.
Mezi desítkami nepoužitelných snímků objevil i několik perel, které se dostaly do mnoha světových médií. Wikipedia je zařadila do fondu volně použitelných snímků nazvaného Wikimedia Commons, kde jsou spolu s více než dvaceti miliony dalších obrázků a videí.
Slater se opakovaně domáhá jejich odstranění, neboť prý porušují jeho autorská práva. Za cestu do Indonésie a vybavení dal údajně téměř deset tisíc liber (přes 320 tisíc korun), které by si případným prodejem práv k fotce chtěl vydělat zpět.
Ve Spojených státech sídlící společnost Wikimedia sice před časem snímky smazala, poté je však znovu publikovala s odůvodněním, že autorská práva náleží opici. Ta proti použití autoportrétu námitky neměla.
Slater proto nyní chystá žalobu o ušlý zisk. "Pokud to fotila opice, vlastní práva ona, ne já, to je jejich základní argument. Neuvědomují si ale, že to musí rozhodnout soud," prohlásil fotograf.