Před volbami zmizela z Wikipedie 'špína' na britské poslance

- Aktuality autor: roj

Před britským parlamentními volbami si někteří poslanci vylepšovali svůj obraz na Wikipedii. Z počítačů v britském parlamentu někdo z encyklopedie umazal nelichotivé informace o některých politicích. Tomu, kdo nehledal i jinde, tak zůstalo například utajeno zneužívání poslaneckých náhrad.

Geraint Davies si za poslanecké náhrady pořídil novou kuchyň a obývací pokoj, ale na Wikipedii to před volbami lidé nenašli

Geraint Davies si za poslanecké náhrady pořídil novou kuchyň a obývací pokoj, ale na Wikipedii to před volbami lidé nenašli,zdroj: YouTube

Z životopisu někdejšího konzervativního ministra Stephena Hammonda vypadla věta o tom, že byl jedním z členů vlády, kteří se nejčastěji nechávali vozit autem s řidičem. V případě labouristického poslance Gerainta Daviese byly změněny informace o tom, že z poslaneckých náhrad zaplatil 2285 liber (88 350 Kč) za kuchyň a 1500 liber (téměř 58 isíc Kč) za obývací pokoj.

Voliči se ale na Wikipedii na rozdíl od minulosti nemohli dočíst ani například o tom, že hlasitý zastánce manželství, konzervativec Alex Wellman, byl "načapán se staženými kalhotami" a že měl 11 let románek, píše list The Daily Telegraph.

Deník připomíná, že články na Wikipedii může psát a upravovat každý, nicméně každá změna je dohledatelná a spojená s IP adresou počítače, z něhož byla provedena. Není možné dokázat, že za odstraněním nelichotivých informací o sobě samotných stojí sami poslanci nebo jejich asistenti, nicméně Mark Lane ze společnosti Portcullis, která se specializuje na počítačovou bezpečnost, potvrdil, že všechny změny udělal někdo na počítačích patřících britskému parlamentu.

Mluvčí konzervativců, labouristů a liberálních demokratů záležitost odmítli komentovat. Uvedli jen, že poslanci, kterých je více než desítka, byli o změnách na Wikipedii informováni a že mají možnost se k nim vyjádřit individuálně.

Tagy: cenzura Velká Británie zahraničí wikipedia zajímavosti a kuriozity média a internet volby v Británii

Zdroje: ČTK