Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes 2°C Jasno

Chášukdžího na konzulátu uškrtili, oznámil istanbulský prokurátor

Chášukdžího na konzulátu uškrtili, oznámil istanbulský prokurátor
Saúdský novinář zemřel 2. října. | zdroj: Profimedia

Saúdský novinář Džamál Chášukdží byl hned po příchodu na konzulát své země v Istanbulu uškrcen. Řekl to ve středu istanbulský prokurátor, s nímž se sešel jeho saúdský protějšek. Istanbulský prokurátor prohlásil, že tělo bylo následně rozčtvrceno a zničeno. Jde o první oficiální informaci ze strany tureckých úřadů.

V prohlášení se také uvádí, že návštěva saúdského prokurátora nepřinesla konkrétní výsledek. Prokurátor Saúdské Arábie přicestoval do Turecka v neděli a dnes odjel.

Chášukdží šel 2. října na konzulát vyřídit si doklady o rozvodu a už z něj nevyšel. Turecko od počátku tvrdilo, že byl zabit, Saúdská Arábie to zprvu popírala, pak tvrdila, že zemřel nešťastnou náhodou při rvačce a nakonec přiznala, že byl zavražděn. Jeho tělo se dosud nenašlo a nebyli označeni hlavní viníci. Saúdská Arábie v jedné ze svých verzí tvrdila, že tělo bylo zabaleno do koberce, vyvezeno z konzulátu v autě a předáno "místnímu spolupracovníkovi" ke zničení.

Turecký list Hürriyet s odvoláním na zdroje blízké vyšetřování napsal, že saúdský prokurátor odjel, aniž odpověděl na klíčové otázky. Turečtí vyšetřovatelé se s ním podělili o důkazní materiál, ale nelíbilo se jim, že saúdský prokurátor trval na tom, aby mu poskytli kopii záznamů z Chášukdžího telefonu.

Turecká strana údajně pojala nedůvěru, když saúdský prokurátor odmítl opakovaně odpovědět na otázky, kde je tělo, kdo jsou vrazi a kdo je místní spolupracovník, který zřejmě s vrahy ze Saúdské Arábie pracoval. Na turecké straně převládá podezření, že prokurátor do Turecka přijel, ne aby se podílel na objasnění vraždy, ale aby chránil korunního prince Muhammada bin Salmána.

Chášukdží byl kritikem korunního prince. Na konzulátu bylo 2. října saúdskoarabské komando, které téhož dne odcestovalo do Saúdské Arábie. Rijád ohlásil, že bylo kvůli případu zadrženo 18 lidí. Turecko opakované žádá o jejich vydání k soudu do Turecka, což ale Rijád zamítá.

Zdroje: