ČEZ: Německo by mělo ČR platit za přenos elektřiny 7 miliard ročně

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Německo by Česku za transport jeho elektřiny přes české území mělo platit až sedm miliard korun ročně. Na jednání sněmovního rozpočtového výboru to ve středu řekl generální ředitel společnosti ČEZ Martin Roman.

Německo podle něj zároveň bude v budoucnu zřejmě vytvářet tlak na Česko, aby odstoupilo od jaderné energetiky, tak jak to samo plánuje. 

Většina obnovitelných zdrojů Německa je na severu země a Němci podle Romana elektřinu z těchto zdrojů posílají na jih přes českou a polskou přenosovou soustavu. "Kdybychom řekli, že tu elektřinu dál nepustíme, zkolabuje celá německá síť. Měli by nám za přenos platit sedm miliard korun ročně. Žádný zákon českému provozovateli přenosové soustavy nenařizuje elektřinu Německa přenášet," řekl Roman. 

Problémy s odstavením JE

Problémy s Německem očekává Roman také v souvislosti s jadernou energetikou. Německo se chystá všechny své jaderné elektrárny odstavit do roku 2022. ČEZ, který provozuje v Česku jaderné elektrárny Temelín a Dukovany, však podle Romana cítí podporu vlády pro další využívání jádra.

S případným německým tlakem na odstoupení od jaderné energetiky se firma vyrovná, uvedl šéf ČEZ. Podle něj při současném propojení přenosových soustav není možné, aby Němci neodebírali elektřinu vyrobenou z jádra v ČR. 

Německo se rozhodlo vyřadit své jaderné elektrárny z provozu mimo jiné kvůli negativnímu mínění veřejnosti o jaderné energetice po havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima, kterou vážně poškodilo zemětřesení a vlna tsunami.

Tagy: ČEZ roman

Zdroje: ČTK