Hromadná doprava na jihu Moravy od ledna zdraží

- Aktuality autor: Danica Klein

Jízdné v integrované hromadné dopravě na jihu Moravy nezdraží od října, jak se plánovalo, ale od ledna 2012. Dnes o tom rozhodli radní kraje. Ceny jízdenek i předplatních kuponů vzrostou v průměru o 11 procent.

Konkrétní propočty, kolik budou stát jednotlivé jízdenky, má nyní připravit krajská firma Kordis, která organizuje hromadnou dopravu. Novinářům to dnes řekl hejtmanův náměstek Václav Horák (KDU-ČSL).

Řada obtíží

Radní mají za to, že cenu stanovili tak, aby lidi od cestování hromadnou dopravou neodradila a nezačali jezdit autem. "Efektivita by byla až pomalu ve třech lidech v autě a také to není stejné na té které trase. Také nemůžete zaparkovat v Brně, takže to má řadu obtíží," uvedl Horák. Argumentoval tím, že ceny je třeba zvyšovat kvůli rostoucí DPH, vyšším cenám nafty i energií.

Zdražení jízdného podle Horáka ani tak nepokryje vyšší náklady, které dopravci budou mít. Kraj zbytek doplatí z rozpočtu. O kolik jeho příspěvek vzroste, ukážou další propočty. Dnes činí 1,16 miliardy korun za rok.

Cestujícím se navíc mají zlepšit služby. Podle Horáka se připravují nové typy jízdného a výhody. Například senioři nad 70 let a rodiče s dítětem do tří let by měli získat možnost cestovat po celém kraji se speciální průkazkou za zvýhodněných podmínek.

Novinka v "plenkách"

V Brně dnes mají dopravu zdarma. Chystá se i nový předplatní kupon pro studenty, kteří si dnes musejí kupovat jednorázové jízdenky. Uvažuje se i o výstavbě parkovišť pro osobní auta u dopravních uzlů. Tam by lidé mohli přestoupit například na vlak.

Podle Horáka se také bude vyhodnocovat efektivita spojů. Dnes mnohé autobusy jezdí témě prázdné, na což upozornila i analýza, kterou si kraj po sedmi letech fungování systému nechal zpracovat. Výsledky dostal v červnu, ve firmě Kordis s nimi budou pracovat.

Podle Horáka by úspory přineslo například to, kdyby minimálně vytížené spoje v budoucnu jezdily jen tehdy, když zájem jimi cestovat po telefonu nebo internetu den dopředu projeví dost cestujících. Novinka je zatím "v plenkách" a rozhodně prý nebude platit od nového roku.

Stejné ceny jako v Praze

Podle hejtmanova náměstka Stanislava Juránka (KDU-ČSL) jedenáctiprocentní zdražení nezmění nic na tom, že jihomoravská integrovaná doprava bude i potom nejlevnější mezi krajskými integrovanými dopravními systémy. "Na tom nic nemění ani názor Brna, že uprostřed kraje mají být stejné ceny jako v Praze," uvedl Juránek.

Brněnští radní tento týden souhlasili s tím, že od ledna zvýší ceny za městskou hromadnou dopravu. Roční kupon má podle jejich předběžného rozhodnutí stát 4750 korun, tedy stejně jako v Praze.

Tagy: mhd doprava ekonomika Brno ceny morava zdražení

Zdroje: ČTK