Čeští turisté uvízli v Thajsku kvůli záplavám

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Záplavy, které sužují jih Thajska od minulého týdne, si vyžádaly již 21 obětí na životech a zablokovaly 15 tisíc lidí včetně českých turistů na ostrovech. Na většině míst nefunguje lodní ani letecká doprava.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Jen na ostrově Koch Samuj uvízlo podle zprávy agentury AFP na 13 tisíc turistů, protože tu nefunguje ani námořní, ani letecké spojení. Mrtví jsou podle agenturních zpráv pouze Thajci. Lidé se utopili nebo je strhly přívaly bahna. 

Mezi turisty, kteří na ostrově Koch Samuj uvízli, je podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomia Okamury i devět Čechů, kteří nyní čekají na odlet směrem do Bangkoku.

Český turista: Situace na ostrově je kritická

Jak sdělil jeden z nich Martin Louda, je situace na ostrově, kde je místy až 1,5 metru vody, nyní kritická: poslední tři dny nefunguje elektřina a mobilní telefony. Z ostrova prý není možno se dostat; thajská armáda evakuuje prý pouze menší ostrovy. Navíc se k ostrovu údajně blíží tropická bouře, která ho má zasáhnout v pátek. 

Okamura také sdělil, že dalších dvanáct českých turistů se z thajské metropole na Koch Samuj nedostalo a cestovní kancelář Eso Travel jim nabídla pobyt na jiném ostrově. 

Přívalové deště na ostrově podle Okamury způsobily sesuv půdy, který zablokoval silniční spojení mezi letištěm a zbytkem ostrova. Uvízlé turisty v současnosti na letiště vozí po moři, což způsobuje zdržení. 

Významné turistické letovisko

Turisty z ostrova Koch Samuj po dvoudenní pauze začala transportovat do Bangkoku hlavní thajská letecká společnost Bangkok Airways. Ve středu jich přepravila asi 600. 

Podle ministerstva vnitra je několik stovek turistů zablokováno i na ostrovech Koch Tao a Pchangan a něco více než sto na ostrovech Similan a Surin. Na Koch Tao vláda vyslala svou jedinou vrtulníkovou loď. 

Koch Samuj je jedním z pěti turistických letovisek, které Češi v Thajsku běžně navštěvují. Do země podle Okamury létá jeden charterový let týdně a v současnosti se v Thajsku nachází přibližně 600 českých turistů. Zhruba polovina z tohoto počtu turistů do země cestuje individuálně. 

Vydatné deště? V březnu neobvyklý jev

Vydatné deště jsou v Thajsku v tomto ročním období, které má být teoreticky suché a teplé, neobvyklý jev. "Postižen je asi milion lidí v různých provinciích. Na počátku jsme mysleli, že záplavy budou trvat den nebo dva, ale je to už týden," prohlásil thajský vicepremiér Sutchep Tchaugsuban.

V Thajsku byly na mnoha místech přerušeny dodávky elektřiny, uzavřeny jsou četné silnice a nefunguje železniční ani letecké spojení. Situace podle úřadů zatím není kritická, ale pokud budou deště pokračovat, hrozí v příštích dnech nedostatek potravin a paliva. 

Při katastrofálních záplavách z konce loňského roku zahynulo 220 lidí a postiženo bylo 8,3 milionu lidí v 51 z celkových 76 provincií v Thajsku.

Tagy: Češi turiste Thajsko záplavy

Zdroje: ČTK