Ječmínek: Aleš Hušák by za Sazku jednat neměl

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Je nepřijatelné, aby jednání v insolvenčním řízení za loterijní společnost Sazka vedl generální ředitel Aleš Hušák. Řekl to místopředseda představenstva firmy a předseda Autoklubu ČR Roman Ječmínek.

Za současnou situaci společnosti podle něj může chybné jednání jejího vedení, obrovské dluhy společnosti prý bylo možné řešit daleko dříve. Sazka uvedla, že bude reagovat až poté, co se s Ječmínkovým vystoupením detailně seznámí. Vztahy Hušáka a Ječmínka v poslední době výrazně ochladly.

Mluvčí Sazky Jan Tuna jen připomněl, že Ječmínek je dlouholetým mužem číslo dvě ve vedení Sazky, dlouhá léta byl a ještě stále je nejen místopředsedou představenstva Sazky, ale také přímo zástupcem generálního ředitele, tedy člověkem s pravomocemi a zodpovědností z toho vyplývajícími.

Ječmínek přiznal svůj díl odpovědnosti

Ječmínek za situaci Sazky určitou odpovědnost přiznal, poukázal ovšem na to, že je jen jedním ze sedmi členů představenstva loterijní firmy a Autoklub drží v Sazce jen čtyři procenta akcií. 

"Hušák by měl přestat hrát šachové hry. Jeho zájmy se naprosto rozešly se zájmy většiny akcionářů," řekl Ječmínek. Proto je překvapen, že je to právě Hušák, kdo se staví do role, ve které bude vyjednávat s věřiteli takové podmínky, aby sportovním svazům zůstal v Sazce největší podíl.

K jednání za Sazku s věřiteli podle Ječmínka Hušák pověřen nebyl a ze strany Autoklubu ani nebude. S tímto názorem se ztotožňují Český olympijský výbor, Česká obec sokolská, Občanské sdružení Orel a Sdružení sportovních svazů, dodal. 

Za Hušákem stojí majoritní akcionář ČSTV

Ječmínek počítá s tím, že se řady akcionářů, kteří s Hušákovým jednáním nesouhlasí, ještě rozšíří. "Zmíněně svazy, ale i desítky silných sportovních svazů sdružených zatím v Českém svazu tělesné výchovy, nesouhlasících s jeho vedením, je skutečná majorita organizovaného sportu v ČR. Ta rozhodně s kroky pana Hušáka nesouhlasí a souhlasit nebude," řekl Ječmínek. Dohromady je akcionářů Sazky devět, tím hlavním je ČSTV s 68 procenty. Vedení ČSTV dosud se všemi Hušákovými kroky souhlasilo. 

"Asi tři ze zbývajících čtyř akcionářů budou rychle zvažovat, jak se budou v těchto dnech stavět k možným krokům akcionářů a společnosti," odhadl Ječmínek. Také jednota v představenstvu je podle něj značně nabouraná. Ječmínek rezignovat nechce a pochybuje, že by tak učinil Hušák.

Připomněl v této souvislosti, že k odvolání jeho i Hušáka z představenstva je třeba šesti hlasů ze sedmi. "Možná to pan Hušák vítá, já se za to stydím, ale takový je jednací řád představenstva," poznamenal. 

Ječmínek: Sazka nebude úvěr od Gladiolu schopna splatit

Ječmínek uvedl, že smlouva o úvěru 2,5 miliardy Kč se společností Gladiolus, která má podle Hušáka vyřešit finanční situaci Sazky, vznikla za zády představenstva a proti jeho rozhodnutí. Smlouva s Gladiolem zveřejněná v insolvenčním rejstříku se totiž podle Ječmínka liší od té, jež byla předložena představenstvu. Gladiolus spoluvlastní společnosti Penta a E-Invest Martina Ulčáka. 

Splatnost úvěru od Gladiolu je podle Ječmínka nereálná a Sazka by jej nebyla schopna splatit. Smlouva obchází insolvenční zákon a je v rozporu s obchodním zákoníkem, uvedl. Se smlouvou s Gladiolem navíc musí souhlasit minimálně pět akcionářů Sazky. Ječmínek má prý od nich doklady, že se smlouvou nesouhlasí a nebyly s ní seznámeny. 

Reorganizace Sazky

Sazka je od úterý rozhodnutím soudu v úpadku. Sazka může nakládat s majetkem do výše půl milionu korun. Větší částky musí schválit insolvenční správce, kterým byl jmenován Josef Cupka. Podle mluvčího Jana Tuny Sazka nadále přijímá sázky a vyplácí výhry. 

Soud zatím nestanovil způsob řešení úpadku; má na to lhůtu do tří měsíců od rozhodnutí o úpadku. Soud vyzval věřitele, kteří dosud nepřihlásili své pohledávky, aby tak učinili do třiceti dnů. Zatím se předpokládá, že soud povolí reorganizaci Sazky. Společnost by tak nadále fungovala podle soudem schváleného plánu, na jehož vypracování se obvykle podílejí věřitelé, dlužník i insolvenční správce.

Tagy: spory sázka hušák

Zdroje: ČTK