Český návrh: Vyloučit ze ´Schengenu´ zemi, která nepohlídá hranice EU

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Česko navrhuje, aby Evropská unie zvážila možnost dočasně vyloučit ze schengenského prostoru volného pohybu bez hraničních kontrol zemi, která nebude dostatečně chránit vnější hranici unie.

Řekl to náměstek ministra vnitra Viktor Čech, který ČR na bruselském jednání o fungování "Schengenu" zastupoval. 

"Česká republika zastává názor, že pokud nějaká ze zemí, které jsou odpovědné za kontrolu vnější hranice (schengenského prostoru), neplní základní schengenské acquis (pravidla Schengenu), tak aby byl použit mechanismus jejího dočasného vyloučení ze schengenského prostoru," řekl Čech po jednání s kolegy z ostatních zemí EU. Podle něj takový nástroj zatím k dispozici není. 

V této souvislosti se jako o nejproblémovější zemi hovoří o Řecku a jeho hranici s Tureckem, přes níž se do bloku dostává množství nelegálních přistěhovalců. 

Kritika míří na Řecko

"Pokud si Řecko nebude plnit úkoly a nezajistí dostatečně ochranu vnější schengenské hranice, potom je samozřejmě na zváženou, aby tento mechanismus byl použit a Řecko bylo dočasně vyloučeno ze Schengenu," řekl Viktor Čech o návrhu, o němž se ale ještě povedou debaty. Jiné příklady neuvedl. 

Schengenský prostor funguje tak, že až na výjimečné případy by lidé, kteří do něj vstoupí, neměli procházet klasickými hraničními kontrolami při cestách uvnitř tohoto prostoru. Za určitých podmínek, tedy v případě ohrožení vnitřní bezpečnosti či veřejného pořádku, ale země dočasně mohou kontroly obnovit, a to i pasové. Nyní se v EU jedná i o rozšíření těchto podmínek. 

Schengenský prostor nyní tvoří země EU s výjimkou Kypru, Británie, Irska, Bulharska a Rumunska. Kromě nich jsou zapojeny i Island, Norsko a Švýcarsko. Česko je jeho součástí od prosince 2007.

Tagy: Česko návrh vyloučení schengen

Zdroje: ČTK