Somálští islamisté chtějí kvůli bin Ládinovi zabít Obamovu babičku

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Somálští islamisté chtějí jako odvetu za zabití šéfa teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina americkým komandem zabít babičku prezidenta Spojených států Baracka Obamy, která žije v Keni.

 Informovala o tom americká televizní stanice ABC News. Dodala, že keňská policie již ženu nepřetržitě hlídá. 

Bezpečnostní opatření zvýšila již po nedávné úspěšné americké operaci proti bin Ládinovi ukrývajícím se v pákistánském Abbottábádu. Po aktuální hrozbě vydané organizací Šabáb sídlící v Somálsku je ale ještě více zpřísnila. Místní policejní šéf stanici ABC News řekl, že má nyní k dispozici tolik mužů, že by s nimi mohl hlídat "celou vesnici". 

Osmaosmdesátiletou Sarah Obamovou ale hrozba ani posílená bezpečnostní opatření neznepokojují. "Můj život to nijak neovlivňuje. Neomezují můj pohyb. Pokud se vláda rozhodla, že je potřeba více bezpečnostních pracovníků, nemám s tím problém," uvedla. 

Pomsta za bratra

Šabáb svou hrozbu zveřejnil před několika dny. "Krev našeho bratra nebyla prolita zbytečně... pomstíme se za něj," uvedl tehdy šajch Ali Dhere, jeden z vůdců Šabábu. V jeho řadách jsou i bojovníci Al-Káidy, mimo jiné z Jemenu, Afghánistánu a Pákistánu. Hnutí se podřídilo začátkem loňského roku velení Al-Káidy a v červenci provedlo první teroristický útok mimo Somálsko, v Ugandě. 

Po bin Ládinově smrti se Šabáb přidal k dalším islamistickým organizacím, které slibují, že smrt šéfa Al-Káidy pomstí. Vyhrožují například rozsáhlými útoky proti západním cílům. Americká ambasáda v Keni nicméně uvedla, že co se týče Obamovy babičky, neví v současné době o nějaké věrohodné hrozbě. 

Sarah Obamová je matkou keňského otce Obamy. Ten ale rodinu amerického prezidenta opustil brzy po jeho narození a zemřel v roce 1982. Obama svého otce téměř neznal a s africkou větví své rodiny si není nijak zvlášť blízký, přestože ji navštívil během cesty do Keni v roce 2006. Mezi keňskými členy Obamovy rodiny jsou podle DPA zastoupeni jak muslimové, tak křesťané. Obamova keňská babička se po zvolení svého vnuka prezidentem stala ve své zemi celebritou.

Tagy: obama islamisté Somálsko

Zdroje: ČTK