Česko vydá na demenci 39 miliard ročně. Nemoc sužuje desítky tisíc lidí

- Aktuality autor: art

Výdaje spojené s demencí přijdou stát na 39 miliard korun ročně. Nemoc v Česku trápí 143 tisíc lidí a počet nemocných dál roste s tím, jak stárne populace. V roce 2023 by jich mohlo být až 200 tisíc a o několik let později o dalších 100 tisíc více. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Přestože jde o zásadní celospolečenský problém, vláda stále ještě nemá v rukou strategii, jak s demencí bojovat. O pacienty se pořád ještě starají především rodiny, jak připomíná spoluautorka Zprávy o stavu demence, primářka Gerontocentra Iva Holmerová.

Zprávu o úrovni péče s přesnými čísly a fakty připravila Česká alzheimerovská společnost, která pomáhá lidem trpícím demencí. Z jejího šetření vyplynulo, že se čtvrtina pacientů léčí ambulantně a necelých šest procent využívá lůžkovou péči. Pětina bydlí v domovech pro seniory a více než šest procent v ústavech se speciálním režimem.

Počet lůžek v zařízeních obou typů je přitom výrazně nedostačující – v domovech důchodců je celkem 40 tisíc lůžek a v domovech se zvláštním režimem dalších 10 tisíc. Malý počet lůžek je jedním z důvodů, proč Česko co do péče o lidi trpící demencí pokulhává za ostatními evropskými státy.

Počet pacientů přitom v nejbližších letech poroste rychleji, vzhledem k tomu, že populace stárne. Zatímco do 65 let postihuje demence každého 866 člověka, nad 65 let je to už každý třináctý, nad 80 let je to každý pátý a nad 90 dokonce každý druhý.

Nejvíc pacientů s demencí je v Praze (na 19 tisíc), pak v Jihomoravském kraji (necelých 17 tisíc), ve Středočeském kraji (16 tisíc) a v Moravskoslezském kraji (přes 15,5 tisíce). Naopak vůbec nejméně lidí s demencí žije v Karlovarském kraji (3600).

Tagy: Česko demence nemoci a nákazy české zdravotnictví zdraví a životní styl

Zdroje: ČTK