Česko trápí smog. Zlepšení se zatím nečeká

- Aktuality autor: Danica Klein

V ovzduší Moravskoslezského kraje stále zůstává výrazné množství polétavého prachu (PM10). Oproti nedělnímu večeru sice průměrné denní koncentrace poklesly, přesto stále místy i více než čtyřnásobně překračují mezní hranici 50 mikrogramů na metr krychlový.

V oblasti Ostravsko-Karvinska a nově i Třinecka je až do odvolání platný signál regulace, při němž znečišťovatelé musejí dodržovat ekologická opatření. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Zlepšení se v nejbližší době nečeká.

Signál regulace odvolán nebude

Průměrné denní limity jsou překročeny na všech 13 měřicích stanicích, z nichž jsou údaje k dispozici - na šesti z nich jsou limity nad 200 mikrogramy na metr krychlový. Průměrné denní limity se v 07:00 pohybovaly od 183 (Třinec-Kosmos) do 237 (Bohumín) mikrogramů na metr krychlový.

"Výraznější změnu imisní situace dnes nepředpokládáme, hodnoty průměrných 24hodinových koncentrací prašného aerosolu budou nadále výrazně překračovat imisní limit," uvedli meteorologové. V nejbližší době tak signál regulace odvolán nebude.

Zvýšená koncentrace znečišťujících látek

Regulace byla v oblasti Ostravsko-Karvinska kvůli špatným rozptylovým podmínkám opětovně vyhlášena v sobotu. V regionu signál už platil od počátku listopadu, meteorologové ho v pátek odvolali a o den později ho museli znovu vyhlásit. Signál regulace pak v neděli začal platit i pro Třinecko, kde dosud vyhlášen nebyl.

Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří dlouhodobě k nejznečištěnějšímu v zemi. Obvykle na podzim a především v zimě bývají rozptylové podmínky nejhorší. Obyvatelstvo je v kraji vystaveno zvýšené koncentraci znečišťujících látek, které mohou nepříznivě působit na zdraví.

Lidé, kteří mají chronické dýchací potíže, srdeční nemoci, starší lidé a malé děti by venku neměli být dlouho. Dospělí bez zdravotních potíží by se neměli venku fyzicky namáhat.

Tagy: morava Ostrava smog

Zdroje: ČTK