Klaus přijme na Hradě Peake i Nečase s Kocourkovou demisí

- Aktuality autor: Danica Klein

Premiér Petr Nečas (ODS) dnes donese na Hrad demisi ministra průmyslu Martina Kocourka (ODS). Ten odstoupil kvůli podezřelým finančním operacím. Jednalo se o milionové transakce, které pro jeho matku dělala kontroverzní společnost Key Investments v roce 2008.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Zatím není jisté, zda předseda vlády Václavu Klausovi zároveň řekne i jméno Kocourkova nástupce. O vládním angažmá jednal Nečas s poslancem a ekonomickým expertem strany Michalem Doktorem. Média i poslanci ODS zmiňovali mezi možnými nástupci Kocourka také šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjuru či někdejšího ministra průmyslu Martina Římana.

Vysvětlení peněz nezvládl

Kocourek možnost korupce v souvislosti s 16 miliony korun na účtu své matky odmítl. Prohlásil, že peníze byly jeho a svěřil je společnosti Key Investments proto, aby je "odklonil" od problémů s rozvodem v roce 2008.

Politici vládní koalice i jeho straničtí kolegové uvedli, že Kocourek vysvětlení peněz nezvládl, a chtěli jeho odchod. Nečas míní, že Kocourek není v podezření z korupce, jeho kroky ale považuje za nešťastné. Okolnosti milionových obchodu začala zkoumat protikorupční policie.

Omezení úplatkářství

Prezident dnes také přijme místopředsedkyni koaličního kabinetu a šéfku vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí Karolínu Peake (VV). Klaus ji do funkce jmenoval v létě. Klaus si na Hrad v minulých měsících zval nové ministry Nečasovy vlády, aby se seznámil s jejich plány v úřadu.

Peake se stala vicepremiérkou díky dohodě koaličních stran, která ukončila spory o rozdělení postů ve vládě po dubnové vládní krizi a odchodu ministra vnitra a předsedy VV Radka Johna z kabinetu.

Vládní výbor, který Peake vede, koordinuje a vyhodnocuje otázku boje proti korupci. Na základě svých poznatků pak předkládá vládě návrhy, které mají úplatkářství omezit. Mimo jiné plánuje zavést ochranu pro lidi, kteří oznámí trestný čin včetně korupce.

Tagy: peake demise Kocourek

Zdroje: ČTK