Česko si připomíná 50 let od srpnové invaze. Babiše lidé vypískali

AKTUALIZOVÁNO AKTUALITA (aktualizováno: 21. 8. 2018 15:06) - Aktuality autor: von

Přesně před padesáti roky v noci z 20. na 21. srpna vstoupila do Československa vojska Varšavské smlouvy. V Česku i na Slovensku se v souvislosti s tímto výročím koná řada vzpomínkových a pietních akcí. Před budovou Českého rozhlasu v Praze se shromáždilo několik stovek lidí, kteří při příchodu vypískali premiéra Andreje Babiše jako jednoho z řečníků.

Lidé si připomínají srpnovou invazi po celém Česku (Ilustrační snímek)

Lidé si připomínají srpnovou invazi po celém Česku (Ilustrační snímek),zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Babiše před ČRo vypískalo několik stovek lidí už při příchodu. S odkazem na jeho údajnou spolupráci s komunistickou Státní bezpečnosti přítomní skandovali například "estébáku ven", "hanba" nebo "táhni domů". Projevy nesouhlasu doprovázely i proslov šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO). Potlesku se při kladení věnců dočkali naopak zástupci Konfederace politických vězňů nebo ODS a KDU-ČSL. Podle opozičních politiků pískotem lidé ukázali obavy z návratu komunistů k moci. KSČM při hlasování o důvěře podpořila Babišovu vládu ANO a ČSSD.

Premiér hovořil o tom, že svoboda v Česku není ohrožena. Každý si může říkat, co chce, založit stranu nebo hnutí a cokoliv kritizovat, uvedl. Předseda Senátu Milan Štěch naopak mluvil o ohrožení společnosti záplavou informací. Na příkladu srpna 1968 ilustroval klíčovou roli veřejnoprávních médií pro objektivní informování občanů. Pokusy o diskreditaci České televize, Českého rozhlasu a České tiskové kanceláře jsou nepřijatelné, řekl. Vondráček si postěžoval, že lidé si pietu pletou s demonstrací.

Některé z transparentů kritizovaly i prezidenta Miloše Zemana, mimo jiné za rozhodnutí výročí nekomentovat. Vyjádření naopak chystá slovenský prezident Andrej Kiska, jeho proslov večer odvysílá i ČT. Slovenský premiér Peter Pellegrini v komentáři pro list Hospodárske noviny uvedl, že události srpna 1968 jsou dramatickým příběhem o naději malého národa postavit se tehdejším pravidlům geopolitického rozdělení světa a vytvořit svobodnou a sociální společnost postavenou na důstojném 

Pochodeň za Palacha

Ze zahraničních politiků připomněl výročí například předseda Evropské rady Donald Tusk, podle kterého invaze zlikvidovala pražské jaro, ale touha po svobodě a demokracii přežila a je jádrem toho, co dnes spojuje Evropu. Události srpna 1968 připomněli také předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker či šéf Evropského parlamentu Antonio Tajani.

V celé republice se dnes konají výstavy, koncerty, vzpomínková a pietní shromáždění. Na pražském Václavském náměstí přiblíží atmosféru roku 1968 koncert, který začne ve 20:00. O dvě hodiny později si budou lidé moci připomenout oběti okupace při shromáždění u pomníku Jana Palacha, kde bude od 22:00 hořet symbolická pochodeň. V kostele Matky Boží před Týnem odslouží mši za oběti okupace litoměřický biskup Jan Baxant. Bohoslužba začíná v 18:00.

Pieta i na Slovensku

U příležitosti 50. výročí zahájení okupace někdejšího společného státu Čechů a Slováků vystoupí v televizi s projevem slovenský prezident Andrej Kiska.

Dopoledne se v centru slovenské metropole uskuteční tradiční vzpomínka na oběti okupace, která se každoročně koná u pamětní desky připomínající tři zastřelené na začátku invaze. Odpoledne bude na prostranství u prezidentského paláce otevřena výstava dobových fotografií.

Na některých akcích přislíbili svou účast i vedoucí slovenští politici. Prezident Kiska večer vystoupí v televizním projevu, který odvysílá hlavní kanál veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska, jakož i zpravodajský kanál České televize ČT24.

U příležitosti kulatého výročí vojenské invaze bude na Slovensku uvedena poštovní známka, zájemci si také mohou zakoupit pamětní minci či suvenýr v podobě bankovky.

Tagy: Slovensko Česko Sovětský svaz domácí invaze srpen 68 varšavská smlouva úmrtí a pieta

Zdroje: ČTK