Česko dodá Iráku 28 letounů za miliardu dolarů

- Aktuality autor: Danica Klein

Česká republika se dohodla s Irákem na dodávce 28 letounů L-159 v dvoumístné verzi. Uvedl to ministr obrany Alexandr Vondra s tím, že 24 letadel bude zcela nových, čtyři další z vlastnictví ministerstva obrany. Kontrakt má hodnotu zhruba jedné miliardy dolarů (asi 19,2 miliardy korun). Čeští odborníci se budou podle Vondry podílet také na výcviku iráckých pilotů, který by měl začít co nejdříve. 

Letoun L-159

Letoun L-159,zdroj: letectvi.cz

K předání prvního ze čtveřice už existujících letadel, kterými nyní disponuje armáda, dojde sedm měsíců od vstupu kontraktu v platnost, uvedl Vondra. Nové stroje pro Irák začne vyrábět Aero Vodochody. Dodávky nových strojů by měly začít přibližně za dva roky. 

Agentura Reuters citovala mluvčího iráckého premiéra Núrího Málikího, který uvedl, že čtyři letouny získá jeho země zdarma. 

O dodávce se vyjednávalo déle než rok, rozhovory dnes Vondra uzavřel se svým iráckým protějškem, úřadujícím ministrem obrany Saadúnem Dulajmím. Pro českou stranu je to poprvé, co se podařilo letadla, která používají čeští vojenští piloti, udat v zahraničí. 

Základní parametry dohody ještě doladí delegace technických expertů, která by měla do ČR z Iráku přicestovat velmi brzy, poznamenal Vondra. Pak bude kontrakt podepsán.

Tagy: letoun armáda Irák

Zdroje: ČTK