Česko chce postavit 'vesmírný sklad' pro Galileo. Možná už v roce 2017
19. 8. 2015 – 8:53 | Zpravodajství | pal

Česko a Belgie jsou poslední dva státy, které se ucházejí o umístění logistického centra navigačního systému Galileo na svém území. V Česku má tento areál sídlit v Mostě-Velebudicích. Zatím ovšem není jasné, kdo případnou realizaci stavby zaplatí. Evropská komise totiž bude platit pouze provozní náklady logistického centra a to po dobu 20 let.
Logistické centrum bude jako jediné v Evropě skladovat náhradní díly pro infrastrukturu Galilea, včetně částí družic, pozemních antén a dalších IT komponent.
V centru se bude odehrávat také základní montáž. O umístění centra usilovaly v Česku vedle Ústeckého kraje ještě Karlovarský, Středočeský a Moravskoslezský kraj.
Kdo centrum zaplatí?
O financování případné výstavby centra ale nyní není jasno. "Snahu Ústeckého kraje podporuji za předpokladu, že to nebude mít nárok na státní rozpočet," řekl E15 ministr dopravy Dan Ťok.
"Zastupitelstvo Ústeckého kraje souhlasilo pouze s variantou, že by náklady hradil stát," uvedla proti tomu mluvčí krajského úřadu Lucie Dosedělová.
Evropská komise očekává detaily českého řešení do konce srpna. O umístění logistického centra Brusel rozhodne zřejmě v říjnu, provoz ve vybrané lokalitě by měl začít v roce 2017.
Náklady na výstavbu nejsou zatím známé, naznačil je ale ministr dopravy Daniel Ťok. "Velmi mě překvapila informace, že příprava prostor pro logistické centrum Galileo bude stát zhruba 170 milionů korun a já bych měl žádat další desítky milionů z rozpočtové rezervy. Potom si dávám otázku, jestli je taková aktivita rozumná," řekl.
Jaké může mít logistické centrum výhody?
Přínosy vesmírného skladu nepopírá kraj ani ministerstvo. Očekává se vznik padesátky nových pracovních míst přímo v centru a dalších desítek v přidružených službách. Centrum by také mohlo do své blízkosti přitáhnout technologické firmy.
V Praze od roku 2012 sídlí GNSS, agentura Evropské unie, která se zabývá vývojem systému Galileo.