Fischer se Zapaterem vyjednával podporu pro Galileo v Česku

- Aktuality autor: red

Český premiér Jan Fischer během pondělního a úterního washingtonského summitu o jaderné bezpečnosti jednal se španělským premiérem José Luisem Zapaterem o podpoře pro umístění sídla evropského navigačního systému Galileo v Česku.

Španělsko v současnosti předsedá Evropské unii a Fischer již dříve řekl, že by chtěl, aby se věc během tohoto předsednictví posunula vpřed.

Česko o sídlo systému usiluje již delší dobu. "Byla by to první agentura (EU) na území nových členských zemí, byla by u nás. Máme to jako želízko v ohni, žhavíme ho. Myslím si, že se začíná blýskat na lepší časy. Nechci to ale zakřiknout," řekl premiér novinářům.

Družicový systém Galileo za 3,5 miliardy eur by měl začít plně pracovat v roce 2013. Zatím jsou na oběžné dráze pouze dva satelity, celkem jich má být 30. Pro plné spuštění systému jich bude stačit 18.

Fischer se během summitu sešel i norským premiérem Jensem Stoltenbergem. Jednali především o dodávkách norské ropy do České republiky. Současný kontrakt sice podle českého předsedy vlády vyprší v roce 2017, o jeho pokračování je ale dobré jednat už nyní. Zvláště když norský plyn alespoň částečně zmírňuje výraznou závislost na dovozech z Ruska, odkud Česko získává zhruba 80 procent plynu.

Poslední dvoustranným jednáním českého premiéra na summitu byla schůzka s gruzínským prezidentem Michailem Saakašvilim. Týkala se podílu českých firem působících v Gruzii na rekonstrukci a modernizaci tamních lékařských zařízení. Zatím nevyřešená je otázka úvěrů, z nichž by se tyto investice financovaly.

Fischer do Spojených států přiletěl v pátek. Sobotu a neděli strávil v New Yorku, kde se setkal například se zástupci židovských organizací. Hlavním cílem jeho cesty pak byl pondělní a úterní summitu o jaderné bezpečnosti ve Washingtonu. Česká republika se jej účastnila jako jedna ze 47 zemí.

Ve středu zakončí Fischer návštěvu Spojených států účastí na konferenci o českých židech v Americe. Kolem 18:00 SELČ by se měl odletět zpět do Česka.

Tagy: USA fischer

Zdroje: ČTK