Česko by mělo získat 266 milionů z fondu EU na loňské záplavy

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Evropská komise ve středu oznámila, že Česká republika by z fondu Evropské unie měla dostat 10,9 milionu eur (266 milionů korun) na pomoc po záplavách, které loni v srpnu zasáhly sever ČR. Zamířit by měly na obnovu nezbytné poničené infrastruktury.

Prostředky půjdou z Fondu solidarity EU, který vznikl po ničivých záplavách, které v roce 2002 postihly část Evropy včetně Česka a Prahy. Už nedávno komise rozhodla, že by Česko ze stejného zdroje mělo získat i dalších 5,1 milionu eur (přibližně 125 milionů korun) na řešení problémů po záplavách, které postihly ČR loni v květnu. 

Uvolnění peněz ale podléhá ještě schválení v Evropském parlamentu a také v Radě EU zastupující členské země unie, což by ale podle minulých obdobných zkušeností nemuselo být problematické. O penězích za loňské květnové povodně by se v parlamentu mohlo rozhodovat na dubnové schůzi. 

EK: Podpora je po dvojích záplavách dvojnásob potřebná

"Tato pohroma následovala po záplavách, které zemi zasáhly již v květnu 2010, podpora od EU je tak dvojnásob potřebná. Poskytnutá pomoc pomůže zlepšit životní podmínky obyvatel těžce postižených touto živelní událostí," eurokomisař pro regionální politiku Johannes Hahn. 

Nejvíce postižené byly začátkem srpna hlavně Liberecký kraj a také okolí Děčína. Poškozena byla po rozlití místních toků veřejná infrastruktura i soukromé objekty. 

Výše škod v řádu miliard

Výše přímých škod v ČR byla odhadnuta v přepočtu na 436,5 milionu eur, což by bylo méně, než je normálně možné na základě pravidel čerpání ve fondu. Škody totiž musí být vyšší než 0,6 procenta hrubého národního důchodu, tedy asi 824 milionů eur (20 miliard korun). Komise ale rozhodla uplatnit možnost využít toho, že jde o mimořádnou pohromu. "Předpokládá se, že úplný návrat k obvyklému stavu potrvá několik let," uvedl Brusel v dnešním prohlášení. 

Peníze mohou podle něj zamířit, budou-li nakonec "odklepnuty", zejména na obnovu infrastruktury, ale i na dočasné ubytování pro lidi, kteří přišli o obydlí, a různé další záchranné práce a úklid zasažených míst. Pomoc ale nesmí být použita k náhradám škod na soukromém majetku, připomněla EK pravidla fondu.

Tagy: EU Česko záplavy pomoc EK

Zdroje: ČTK