Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Aktualizováno: Česko bude během předsednictví EU vysvětlovat nutnost přijetí Ukrajiny za kandidáta

Aktualizováno: Česko bude během předsednictví EU vysvětlovat nutnost přijetí Ukrajiny za kandidáta
Místopředsedkyně ukrajinského parlamentu Olena Kondratjuková | zdroj: Profimedia

Česko bude jako předsednická země EU podporovat přijetí Ukrajiny za kandidátskou zemi na vstup do unie. Bude vysvětlovat ostatním státům EU, proč je tento krok důležitý i v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, která trvá už sto dní. Místopředsedkyni ukrajinského parlamentu Olenu Kondratjukovou o tom dnes ujistil místopředseda Senátu Jiří Růžička z klubu Starostů.

„Ze strany České republiky ta podpora je jednoznačná a jasná,“ uvedl Růžička. Ukrajina podle něj stojí o to, aby Česko vysvětlovalo představitelům ostatních zemí EU, proč je důležité, aby získala postavení kandidátské země. To je věc, kterou jsem mohl slíbit za Senát i já,“ uvedl Růžička, který je zástupcem předsedy horní komory.

Kyjev požádal o členství v EU krátce poté, co 24. února na Ukrajinu zaútočila ruská vojska. Žádost nyní zkoumá Evropská komise, odpovědět chce Ukrajině v červnu. Pokud získá Ukrajina kladné hodnocení a souhlas všech členských států bloku, získá postavení kandidátské země. Poté následují rozhovory, které běžně trvají několik let. O konečném začlenění do bloku pak znovu musí jednomyslně rozhodnout všech 27 členů unie.

Návštěva Kondratjukové je podle Růžičky součástí cesty představitelů Nejvyšší rady Ukrajiny po Evropě. Ukrajinští zákonodárci v rámci mise žádali o pokračování pomoci v boji s ruským agresorem, uvedl Růžička. Podle něj je nesmírně důležité nepřestat s dodávkami vojenského materiálu na Ukrajinu.

„Pokud Ukrajina neudrží svůj boj, tak to bude mít velký dopad na celou EU, a myslím, že si to evropské země velice dobře uvědomují,“ dodal místopředseda Senátu.

Rusko, které nedokázalo ovládnout Kyjev, kontroluje po více než třech měsících války zhruba pětinu ukrajinského území, řekl ve čtvrtek ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Vedle velké části Doněcké a Luhanské oblasti na východě země jde také například o město Cherson na jihu a jeho okolí. Ruská invaze si vyžádala tisíce životů vojáků i civilních obyvatel. Válka na Ukrajině, která má na 44 milionů obyvatel, vyvolala největší migrační krizi v Evropě od druhé světové války. Podle OSN invaze vyhnala z domovů přes 14 milionů lidí.

Díky české pomoci Ukrajina obstála, řekla Kondratjuková

I díky české vojenské pomoci na začátku války se Ukrajině podařilo při ruské invazi obstát a uhájit území, které má dnes, řekla po návštěvě Poslanecké sněmovny místopředsedkyně ukrajinského parlamentu Olena Kondratjuková. S předsedkyní sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) jednaly o další české pomoci i o tom, jak lze Ukrajinu podpořit při českém předsednictví v EU. Pekarová Adamová by se chtěla během předsednictví na Ukrajinu vydat se sněmovní delegací.

Předsedkyně sněmovny připomněla, že 15. června vystoupí s projevem pro české poslance a senátory ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na potvrzení termínu se podle ní ještě čeká. Předtím zasednou výbory obou komor, aby projednaly, jakou formou rezoluce by parlament mohl Ukrajinu podpořit, řekla.

Za další důležité téma Pekarová Adamová označila perspektivu obnovy Ukrajiny. Za jedno z možných klíčových témat českého předsednictví považuje tzv. Marshallův plán pro Ukrajinu, tedy obdobný program, jakým pomohly Spojené státy k obnově západní Evropy po druhé světové válce.

Kondratjuková Česku poděkovala za pomoc, kterou Ukrajině poskytlo, poděkovala zejména za dodávky těžkých zbraní. „Musím říct, že díky české podpoře na samotném počátku totální invaze Ruské federace na Ukrajinu se nám podařilo v této invazi obstát a uchránit území, které máme dnes,“ poznamenala.

Podotkla, že českou podporu bude Ukrajina potřebovat ještě delší dobu, a to v podobě zbraní i ekonomické pomoci a spolupráce. Vyzvala, aby byl Ukrajině v EU udělen status kandidátské země. V české předsednictví vložila velké očekávání, jak řekla.

Rusko-ukrajinská válka se může změnit v táhlý vojenský konflikt, jehož konec bude hodně záležet na solidaritě evropských zemí, upozornila Kondratjuková. Ukrajina podle ní potřebuje Rusko vytlačit na linii z doby před invazí, poté mohou začít jednání. Vyzvala také k přípravě sedmého balíčku unijních sankcí vůči Rusku.

Zdroje: