České turisty přepadli v Jemenu únosci, policie zabránila nejhoršímu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Jemenská policie zmařila pokus o únos čtyř českých turistů. Informaci internetového deníku Yemen Post odvolávajícího se na zprávu jemenského ministerstva vnitra potvrdil český velvyslanec v Jemenu Jozef Vrabec.

Češi jsou v pořádku a pokračují ve své cestě, řekl velvyslanec telefonicky z ambasády v Saná.

Terčem únosců se podle Vrabcova upřesnění stala skupina, která cestovala s jemenskou turistickou kanceláří. V okrese Haima v provincii Saná asi 60 kilometrů od hlavního města ji v neděli přepadli únosci, kteří se pokusili čtveřici dospělých Čechů ve svém autě odvézt do hor. 

V Jemenu zajatce většinou nezabíjejí

Místní bezpečnostní síly proti únoscům zasáhly, jejich auto prostřílely a české turisty osvobodily, řekl Vrabec. Při přestřelce byli zraněni dva jemenští policisté a místní dítě, které se k akci náhodně připletlo. 

Únoscům se nejprve podařilo uprchnout, podle nepotvrzených informací ale později byli dopadeni, sdělil Vrabec. 

Únosy zahraničních turistů jsou podle velvyslance tradičním způsobem vyjednávání jemenských kmenů s vládou. K zajatcům se proto prý chovají jako k hostům a po splnění svých požadavků - obvykle chtějí propuštění vězněného člena nebo členů svého kmene - je zpravidla bez jakékoliv újmy propustí na svobodu.

Tagy: policie turiste Česko únos Jemen

Zdroje: ČTK