Praha nechá přepracovat miliardový tendr na čističku

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Praha nechá přepracovat sporný miliardový tendr na přestavbu ústřední čistírny odpadních vod. Zjednodušeny budou především požadavky na uchazeče. Po jednání rady to v úterý řekl primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Kvůli přepracování podmínek soutěže bude zřízena komise. Přepracovaný tendr bude zveřejněn na konci února, nabídky bude možné podávat do 14. dubna. Právě kvůli náročným zadávacím podmínkách byl tendr kritizován. 

Podle Svobody je to jediná varianta, kdy Praze nehrozí, že by mohla přijít o evropskou dotaci na tuto stavbu. 

Opoziční zastupitelé z TOP 09 uvedli, že příprava přestavby ústřední čistírny už Prahu stála 275 milionů korun. Desítky milionů utratila Praha za právní služby. Tyto závazky byly však uzavřeny ještě minulým vedením města, připomněl primátor.

Velký korupční potenciál tendru

Celkové náklady na vybudování nové vodní linky, rekonstrukci nynější čističky a vybudování kalového hospodářství odhaduje město asi na 19,8 miliardy korun. Zhruba šest miliard korun by Praha mohla získat z evropských fondů. Stavba bude realizována v několika fázích, současný tendr v hodnotě asi 6,3 miliardy korun se týká výstavby nové vodní linky. 

Tendr provázely některé pochybnosti, podle TOP 09 má výběrové řízení velký korupční potenciál.

Pochybnosti o zakázce na dostavbu čističky se objevily v souvislosti s kauzou údajné snahy manipulovat zakázky na Státním fondu životního prostředí. Aféru odstartoval odvolaný ředitel fondu Libor Michálek. Poradce bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) Martin Knetig údajně Michálka nabádal k manipulaci i se zakázkou na pražskou čistírnu. Ta měla být nadhodnocena o tři miliardy korun, aby si dvě křídla ODS mohla rozdělit po půl miliardě.

Tagy: svoboda miliardy Praha primátor tendr čistička

Zdroje: ČTK