Česká republika je opět v kurzu. Zájem turistů o ni stoupá

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Zájem zahraničních turistů o Českou republiku dlouhodobě stoupá. Proti roku 2000 se počet příjezdů návštěvníků z ciziny do tuzemských hotelových zařízení zvýšil o 43,1 procenta na 6,83 milionu v roce 2011. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Nejpočetnější skupinou byli turisté z Evropy (s výjimkou Ruska), kteří v průměru tvořili zhruba čtyři pětiny všech návštěvníků.

Podíl příjezdů Evropanů má ale klesající tendenci, uvedl Jaromír Beránek z analytické společnosti Mag Consulting. Z téměř 84 procent v roce 2000 se podíl osob přijíždějících z evropských zemí vloni snížil na 70,6 procenta. Není to ale způsobeno ochladnutím zájmu této skupiny turistů, ale naopak rostoucím podílem mimoevropských turistů. "V celých číslech počet evropských návštěvníků s výjimkou Ruska od roku 2000 vzrostl z 3,99 milionu na 4,82 milionu v loňském roce. Největšímu rozmach počtu příjezdů Evropanů nastal mezi léty 2004 až 2008, kdy jich do Česka přijíždělo více než pět milionů ročně," dodal Beránek.

Zvyšovaly se naopak podíly hostů z Asie a obou Amerik. Podíl asijských turistů se za posledních 12 let zvýšil ze 7,3 procenta v roce 2000 na loňských téměř deset procent, uvedl Beránek. Obdobně vzrostl i podíl návštěvníků z Ameriky, a to z 5,7 procenta v roce 2000 na 7,2 procenta.

Nejčastějším turistou v Česku byl ve sledovaném období návštěvník ze sousedního Německa. Němců do ČR sice jezdí stále stejně, zhruba kolem 1,5 milionu ročně, jejich podíl se ale rok od roku propadá, uvedl Beránek s tím, že jejich podíl klesl z 31,6 procenta na loňských 20,8 procenta.

Národem s nejvíce rostoucím počtem příjezdů do ČR jsou podle ČSÚ Rusové. V roce 2000 dosahovali zhruba dvouproceního podílu všech návštěvníků, vloni jich do Česka přijelo téměř 570.000 a tvořili tak 8,34 procenta všech zahraničních hostů.

Tagy: turiste zahraničí zájem

Zdroje: ČTK