Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Česká policie prověřuje možné spáchání válečných zločinů

Česká policie prověřuje možné spáchání válečných zločinů
„Cílem řízení je zajistit důkazy o válečných zločinech prostřednictvím svědků, obětí, kteří hledají ochranu před válkou na území České republiky,“ uvedla vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová | zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu prověřují možné spáchání válečných zločinů.

Policie shromažďuje svědectví uprchlíků, kteří utekli před válkou do ČR, pravděpodobně z Ukrajiny. Vyplývá to z tiskového zprávy Vrchního státního zastupitelství v Praze, které případ dozoruje.

Policie se zabývá podezřením na spáchání zločinu použití zakázaného bojového prostředku a nedovoleného vedení boje. Za tento trestný čin hrozí až dvacetileté vězení, případně výjimečný trest.

„Cílem řízení je zajistit důkazy o válečných zločinech prostřednictvím svědků, obětí, kteří hledají ochranu před válkou na území České republiky,“ uvedla vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

K zaznamenávání svědectví uprchlíků z Ukrajiny ohledně válečných zločinů vyzvala při návštěvě ČR na začátku dubna eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová. Ministr vnitra Vít Rakušan k tomu uvedl, že pracovníci v asistenčních centrech se už na tuto problematiku při vstupních pohovorech zaměřují a upozorňují uprchlíky na to, že se mohou se svými prožitky obracet na českou policii.

Expertka na lidská práva Monika Mareková v březnu na workshopu k tématu rusko-ukrajinského konfliktu uvedla, že válečné zločiny či zločiny proti lidskosti spáchané na území Ukrajiny by mohla stíhat i Česká republika, stejně jako kterýkoliv další stát, jehož trestní zákoník tyto trestné činy obsahuje.

Zdroje: