Češi přišli o primát: Nejlepší česká piva vaří Rusové a Japonci

- Aktuality autor: Jan Pastor

Dvě stříbrné a jednu bronzovou cenu si odvážejí české pivovary z letošního ročníku mezinárodní soutěže Evropská pivní hvězda, jejíž výsledky byly dnes vyhlášeny v německém Norimberku.

Všechny získaly v kategoriích nejlepší plzeňské pivo českého stylu a nejlepší černé pivo českého stylu, v nichž české značky tradičně dominují. V osmém ročníku soutěže se však musely sklonit před "českými pivy" z Ruska a Japonska.

Nejlepším plzeňským českého stylu degustátoři na norimberském výstavišti vyhlásili ruské pivo Žiguli. Až za ním skončil Pivovar Radegast ze skupiny Plzeňského Prazdroje s ležákem Radegast Premium. Třetí místo v této kategorii obsadil Pivovar Litovel se svým ležákem Premium.

Mezi černými spodně kvašenými pivy českého stylu porotě nejvíce chutnalo japonské Coedo Šikkoku. Na druhé příčce se umístil Primátor Premium Dark z Pivovaru Náchod a třetí černý ležák Shiner ze stejnojmenného amerického města.

Loni obě tyto kategorie české pivovary ovládly

Zlaté, stříbrné a bronzové ceny se letos v Norimberku udělovaly ve 49 kategoriích a usilovalo o ně rekordních 1113 piv ze 39 zemí světa. Nejvíce si jich tradičně odnesly německé pivovary, které získaly celkem 52 cen, z toho 21 zlatých. Mezi jednotlivými pivovary nejvíce ocenění posbíral Birrificio del Ducato z italské Parmy.

Do soutěže pořádané Německým svazem soukromých pivovarů spolu s Bavorským svazem soukromých pivovarů a Asociací malých a nezávislých pivovarů v Evropě se mohou přihlásit všechny pivovary z celého světa bez ohledu na velikost a výstav, které se hlásí k evropské tradici vaření piva.

Zdroje: ČTK