Masakr: Bratr nejvlivnějšího zbrojaře zastřelil dva lidi. Pak zabil sebe!

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. V areálu kunovické letecké továrny Aircraft Industries zemřeli dnes po střelbě tři muži, jedna žena utrpěla lehká zranění. Podle mluvčí krajské policie Jany Bartíkové je jedním z mrtvých útočník, který zřejmě spáchal sebevraždu.

Podle informací byl pachatelem bratr bývalého člena představenstva firmy a zbrojaře Pavla Musely Karel. Mluvčí krajské záchranné služby Petr Olšan řekl, že zraněnou ženu záchranáři převezli do nemocnice v Uherském Hradišti. Podle informací ČTK jde o generální ředitelku společnosti Ilonu Plškovou.

Muž střílel před polednem v budově ředitelství společnosti v místnosti, kde se konala porada představenstva. Podle Bartíkové se jí účastnilo přibližně 15 lidí. Vyjednavači se snažili se střelcem komunikovat, ale neúspěšně. Policisté nalezli uvnitř už jen mrtvá těla. Mezi nimi byl i pachatel, který podle prvotních informací obrátil zbraň sám proti sobě.

Vše nasvědčuje tomu, že si vytipoval konkrétní oběti

"Pachatelem je šestapadesátiletý muž, který žil na Uherskohradišťsku. Zastřelil dva muže ve věku 52 a 50 let, oba české národnosti. Jednu ženu lehce zranil, momentálně je hospitalizována. Další lidé byli zabarikádovaní o poschodí níž, pachatel o nich pravděpodobně ani nevěděl. Vše ale zatím nasvědčuje tomu, že si vytipoval konkrétní oběti," uvedla Bartíková. Dodala, že motivem činu mohou být osobní nebo pracovní spory.

Policie případ nadále vyšetřuje, kriminalisté zajišťují stopy, vyslýchají svědky a budou zadávat i několik znaleckých posudků. "Proto oficiální výsledky našeho vyšetřování opřené o posudky znalců bude možné zveřejnit až za několik týdnů či měsíců," dodala Bartíková s tím, že policie střelce zatím podezírá z dvojnásobné vraždy.

Policii upozornili na střelbu zaměstnanci. Na místo byla přivolána zásahová jednotka z Brna a pořádková jednotka ze Zlína. Náměstek krajského ředitele policie Jaroslav Vaněk novinářům řekl, že úmrtí tří osob se nedalo zabránit. V době příjezdu zásahové jednotky podle něj pachatel, jenž použil krátkou střelnou zbraň, ještě žil. Situace byla velmi dramatická. Záchranáři se podle mluvčího Petra Olšana nemohli kvůli hrozícímu nebezpečí dvě hodiny dostat ke zraněným, kterých bylo původně hlášených šest.

Situace je špatná, lidé jsou v šoku

Někteří zaměstnanci Aircraft Industries byli evakuováni. "Situace je špatná, lidé jsou v šoku," řekl jeden z nich. "Řekli nám jen, abychom nechodili k oknu. Lidé ze zadní části budovy, jak je technologie, museli ale svá pracoviště opustit a uvolnit místo policejním ostřelovačům," popsal novinářům muž, který pracuje v protějším objektu.

Údajný útočník Karel Musela je bratrem jednoho z nejvlivnějších mužů v českém zbrojařství Pavla Musely. Podle tisku Pavel Musela stál například za sporným nákupem obrněných transportérů Pandur pro českou armádu a byl také úzce napojen na expremiéra Stanislava Grosse. Pavel Musela byl v minulosti členem i předsedou představenstva Aircraft Industries.

V říjnu 2008 byl Pavel Musela nalezen v lese na Uherskohradišťsku s vážnými zraněními poté, co si vyrazil na lov s přítelem Lubošem Novotným. Ten byl obžalován z pokusu o vraždu, soud jej však loni v dubnu pro nedostatek důkazů obžaloby zprostil. Novotný tvrdil, že Musela spadl z mysliveckého posedu. Podnikatel utrpěl otok mozku, zhmoždění mozku a levé plíce, měl zlomenou kyčel i osm žeber.

O život mu údajně usilovali jeho bývalí partneři

Jeho poranění byla natolik vážná, že nemohl u soudu vypovídat. Podle tisku je nesvéprávný. Jeho bratr Karel už dříve uvedl, že se úraz nestal náhodou a že zbrojařský magnát měl být zavražděn. O život mu podle něj údajně usilovali jeho bývalí partneři ve společnosti Aircraft Industries a také v jiných firmách.

Výrobce známých letounů L-410 zaměstnává téměř 800 lidí. Přesně 51 procent akcií Aircraft Industries drží ruský akcionář, těžařský holding UGMK, zbylých 49 procent vlastní česká obchodní společnost PAMCO INT.

Ve Zlínském kraji se podobná událost nestala poprvé. Na konci září 2009 bývalý zaměstnanec zlínské tiskárny Graspo postřelil majitele firmy a jednoho pracovníka a pak se pokusil o sebevraždu. Střelec po převozu do nemocnice zemřel, zraněním podlehl i postřelený pracovník.

Tagy: střelba

Zdroje: ČTK