Ceny jídla po žních porostou nahoru. Nedostatek potravin ohrožuje stabilitu ČR

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Potravinová soběstačnost ČR od roku 1989 a vstupu do EU neustále klesá, po letošních žních lze očekávat zdražování potravin a insolvenci zemědělských podniků. Novinářům to po jednání na Zemi živitelce v Českých Budějovicích řekli zástupci Agrární komory ČR.

Situace podle šéfa komory Jana Veleby ohrožuje stabilitu země. Největší propad v soběstačnosti nastal u vepřového, drůbeže a vajec, ale také u ovoce a zeleniny, a to i u tradiční plodiny - brambor. Špatná úroda nejen v Evropě, ale i v severní Americe žene ceny obilovin nahoru. Zemědělci nebudou mít podle Veleby na krmivo.

"Výrazně rostou dovozy masa, a to jednak v důsledku absence domácí produkce - stavy prasat jsou na nejnižší úrovni za dobu statistického sledování, dovážíme asi polovinu tuzemské spotřeby - tak i vlivem politiky obchodních řetězců, které navíc dovážejí výrobky z méně hodnotných partií," řekl Veleba.

Česká republika je podle něj soběstačná například v hovězím mase, obilí, řepce a mléce. Ani v těchto komoditách ale není situace ideální. Vyváží se surovina a dováží se z ní zpracované potraviny - loni třeba 40 procent sýrů.

Stavy slepic jsou nejhorší v historii naší země

Množství prasat v letošním roce je stejné jako v roce 1921. Od roku 1990 jich podle statistiků ubylo 3,211 milionu. "Nedostatek řeší dovozy, ty loni přesáhly 216.000 tun. Dovezlo se vepřového za téměř 11 miliard korun. Maso se dováží především z Německa (za 4,9 mld Kč), dále z Rakouska, Belgie, Polska a Španělska," shrnul Veleba.

Aktuální stavy drůbeže odpovídají úrovni výroby z 60. let minulého století. Meziročně se loni nejvíce snížily počty kuřat na výkrm - o 24 procent, drůbeže celkem pak o 14,5 procenta. Početní stavy slepic jsou historicky na nejnižší úrovni. Dovoz se zvýšil o 16,8 procenta. Hlavním dovozcem zůstalo loni Polsko, na dalších místech se umístila Brazílie, Slovensko a Německo. Míra soběstačnosti v drůbežím mase se meziročně snížila o 6,1 procentního bodu a dosáhla 78,8 pct.

Nejrychleji rostou dovozy masa, masných a mléčných výrobků. Podle Českého statistického úřadu v roce 2000 ČR importovala maso a masné výrobky za 2,2 miliardy korun, z toho na EU připadlo zboží v hodnotě 1,8 miliardy korun. V roce 2011 už ale dovoz masa a masných výrobků do Česka obnášel 22,1 miliardy korun, přičemž z EU pocházelo zboží v hodnotě 19,8 miliardy korun. Téměř polovinu importů tvořilo vepřové maso.

Tagy: EU potraviny

Zdroje: ČTK