Část podvedených klientů H-Systemu podala ústavní stížnost, jsou zoufalí

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 13. 8. 2018 14:55) - Aktuality autor: šar

Právník Lubomír Kincl, jenž zastupuje bytové družstvo Svatopluk, v pondělí podal ústavní stížnost proti verdiktu Nejvyššího soudu o vyklizení bytů v Horoměřicích u Prahy. Členové družstva si domky sami dostavěli, opustit je nechtějí. Ústavní soud (ÚS) požádali o odklad vykonatelnosti sporného verdiktu a také o rychlé projednání stížnosti "mimo pořadí".

Právník Lubomír Kincl (vpravo) a Martin Junek z družstva Svatopluk

Právník Lubomír Kincl (vpravo) a Martin Junek z družstva Svatopluk,zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Členové družstva Svatopluk tvoří část poškozených z kauzy zkrachovalé stavební firmy H-System. Podle Nejvyššího soudu má konkurzní správce H-Systemu Josef Monsport právo zpeněžit nemovitosti ve prospěch všech věřitelů.

"Obsahem ústavní stížnosti je vytčení rozporu rozhodnutí Nejvyššího soudu s ústavním pořádkem, zhruba ve čtyřech bodech je to rozebíráno," řekl novinářům Kincl.

Argumenty ústavní stížnosti, jež kromě jiného poukazuje na porušení práva na spravedlivý proces, nechtěl advokát před novináři blíže komentovat. Nejdřív ji chce prezentovat premiérovi Andreji Babišovi (ANO), ministru spravedlnosti Janu Kněžínkovi (za ANO) a prezidentovi Miloši Zemanovi. Až pak obsah zpřístupní médiím. Kincl připomněl, že Zeman by se rád vyjádřil k řízení jako takzvaný amicus curiae, tedy v překladu "přítel soudu". O kauzu se zajímají také další politici včetně premiéra.

Zástupce družstva Martin Junek doufá, že soud projeví lidskost. "Všechny ty rodiny jsou v zoufalém stavu a nedokážu si vůbec představit, jak by vypadala situace u nás v Horoměřicích, kdyby se museli vystěhovat," uvedl Junek. Násilné vyvlékání lidí by podle něj byla strašná ostuda.

Monsport už dříve avizoval, že do vyřešení případu nikoho z bytů násilím nevystěhuje. Členové Svatopluku ale chtějí mít jistotu, a tak doufají, že ÚS během přibližně deseti dnů, které zbývají z měsíční lhůty k vyklizení nemovitostí, rozhodne o odkladu vykonatelnosti.

Mluvčí ÚS Miroslava Sedláčková uvedla, že soud bude se stížností nakládat jako s každým podobným podnětem.

"Vstupní procedura je taková, že až následující pracovní den je ústavní stížnost či jiné podání zapsáno pod spisovou značku a zároveň je přidělen soudce zpravodaj, který tu věc má na starosti," řekla Sedláčková. Další postup v řízení záleží na úvaze soudce. Odkladný účinek přiznat může, ale nemusí.

Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu o miliardu korun.

Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení. Situace členů Svatopluku je specifická tím, že si byty sami dostavěli, ovšem bez souhlasu konkurzního soudu.

Tagy: Česko domácí Ústavní soud H-system podvody a krádeže justice a soudy

Zdroje: ČTK