Cameron sestavuje vládu a žádá pro ni podporu euroskeptiků

- Aktuality autor: pal

Staronový britský premiér David Cameron obsadil další ministerské posty a pokračuje tak v sestavování jednobarevného kabinetu. Novou ministryní pro energetiku bude Amber Ruddová, která nahradí liberála Edwarda Daveyho. Ministrem obchodu bude Sajid Javid, bývalý ministr kultury, médií a sportu, který nahradí liberálního demokrata Vince Cablea. Cameron, který minulý týden získal ve volbách většinu v parlamentu, usiluje o podporu euroskeptické frakce ve vlastní straně. Slibuje jim, že vyjedná lepší podmínky britského členství v EU. 

Cameron jmenuje členy vlády, která nemá jistou podporu části konzervativců

Cameron jmenuje členy vlády, která nemá jistou podporu části konzervativců,zdroj: Profimedia.cz

Už v neděli bylo potvrzeno, že ministrem pro zaměstnanost a penzijní reformu zůstane Ian Duncan Smith. Křeslo v kabinetu naopak nezíská starosta Londýna Boris Johnson, o jehož vstupu do vlády se spekulovalo. 

V neděli z Downing Street zaznělo, že do ministerské pozice se vrátí jedna z nejvýraznějších a nejbojovnějších postav předešlého kabinetu Michael Gove. Exministr školství, který loni přešel na nižší pozici, se má stát ministrem spravedlnosti. 

Jak získat euroskeptiky, kteří mohou potopit vládu? 

Cameronovu vládu mohou ohrozit zejména zástupci pravicové a výrazně euroskeptické frakce konzervativců. Ministerský předseda proto dnes bude chtít získat podporu členů vlivného parlamentního Výboru 1922, který sdružuje významné konzervativní poslance, jež nejsou ve vládních funkcích. 

"Minulé období jsme měli v parlamentu řadu rebelů. I teď je tu spousta tvrdých euroskeptiků," varoval politolog Simon Usherwood z univerzity v Surrey. Podle něj nyní bude mít premiér mnohem složitější pozici i v tom, že nebude moci za případné neúspěchy svalovat vinu na koaličního partnera, jak to v minulosti činil s odkazem na rezistenci ze strany liberálních demokratů. 

První náznak toho, že Cameron nebude mít v nadcházejícím volebním období lehkou práci, přišel právě ze strany šéfa Výboru 1922 Bradyho. Ten řekl, že premiér by měl členům vlastní strany zaručit "svobodu projevu" a dovolit ministrům, aby podpořili vystoupení Británie z EU. Problémy může přinést i otázka Skotska, protože někteří konzervativci nechtějí tamním nacionalistům tolik ustupovat a odmítají další předávání pravomocí Edinburghu.

Tagy: Velká Británie sestavování kabinetu euroskepticismus

Zdroje: ČTK