Dnes je neděle 4. května 2025., Svátek má Květoslav
Počasí dnes 8°C Oblačno

Rezignační jatka po volbách v Británii. Cameron slaví

8. 5. 2015 – 14:27 | Zpravodajství | pal

Rezignační jatka po volbách v Británii. Cameron slaví
Britský premiér David Cameron může začít oslavovat | zdroj: Profimedia

Britské volby přinesly nejedno překvapení. Po sečtení všech volebních obvodů je jasné, že většinu v Dolní sněmovně ovládli konzervativci pod vedením současného premiéra Davida Camerona, kterého královna Alžběta II obratem znovu jmenovala do čela vlády. Naprostý propad naopak zažili liberálové. Šéf labouristů Ed Miliband přiznal porážku a vzdal se své funkce předsedy strany, stejně tak jako šéf UKIPu Nigel Farage. Naopak nečekaného vítězství se dočkala Skotská národní strana (SNP), která prosazuje samostatnost Skotska. 

Dosud byly vyhlášeny oficiální výsledky v 613 volebních okrscích z 650. Konzervativci zatím mají 304 křesel, labouristé 222, Skotská národní strana 56 a liberální demokraté jen osm. Jednoho poslance zatím získala Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) a Zelení. 

Volby přinesly konec politické kariéry předsedům tří velkých stran. Liberálně demokratický vicepremiér Nick Clegg již oznámil, že v čele strany končí a stejný krok učinil i šéf labouristů Ed Miliband. Rezignoval i předseda UKIPu Nigel Farage.

Ve Skotsku triumfovala SNP, která prosazuje samostatnost Skotska a je současně levicovější stranou než labouristé. Úspěch SNP, která měla v minulém parlamentu jen šest poslanců, tak opět vyvolává otázky o budoucnosti Skotska, kde konzervativci nemají jediného poslance. V loňském referendu Skotové nevelkou většinou odmítli samostatnost, ale tato otázka se vzhledem k dominantnímu postavení SNP zřejmě opět dostane do popředí. 

Cameron dnes ujistil, že bude usilovat o celistvost země. Přislíbil také přenášet na Skotsko a Wales další pravomoci. Rovněž konzervativní ministr financí George Osborne dnes řekl, že vláda musí udělat víc pro to, aby Skotové měli pocit, že je pro ně Spojené království důležité. Další pravomoci pro Skotsko jsou připravené, řekl Osborne v rozhlasovém rozhovoru. 

Královna kvůli povolební audienci přijela do Londýna dříve z hradu ve Windsoru. Camerona doprovází jeho žena Samantha. Devětaosmdesátiletá Alžběta II. již zažila jako královna 12 premiérů, prvním byl v 50. letech Winston Churchill a posledním před pěti lety Cameron.

Volby ukázaly, že pětileté vládnutí v koalici s toryi prakticky zlikvidovalo liberální demokraty. Do parlamentu se nedostala řada jejich ministrů, například ministr obchodu Vince Cable nebo náměstek ministra financí Danny Alexander. Vypadl i bývalý předák liberálních demokratů Charles Kennedy, který byl poslancem od roku 1983. Znovuzvolen byl v Sheffieldu šéf strany a vicepremiér Nick Clegg, ale předpokládá se, že jeho pozice v čele oslabené strany je ohrožena. 

Strana UKIP usilující o odchod Británie z EU a o výrazné omezení imigrace má zatím jednoho poslance. Vedení UKIP zdůraznilo, že podle celkových preferencí je třetí největší stranou v zemi a v nejméně 90 okrscích skončila na druhém místě. Vliv UKIP byl jedním z faktorů, proč se Cameron zavázal k referendu o členství v EU. 

Předchozí článek

Němci dosud dostávají účty za válku. Platit je ale nebudou

Následující článek

Nemůžu v tom ty lidi na Ukrajině nechat, říká slovenský multimilionář