Cameron jednal s Junckerem o reformě EU, aby v ní Británie byla ochotna zůstat

- Aktuality autor: roj

Britský premiér David Cameron a šéf Evropské komise Jeane-Claude Juncker v noci na dnešek jednali o reformách Evropské unie, které by si Velká Británie představovala, aby pro ni bylo setrvání v Unii přijatelnější. Do koce roku 2017 totiž vláda vypíše referendum o britském členství v evropské instituci.

Britský premiér David Cameron (vpravo) a šéf Evropské komise Jeane-Claude Juncker

Britský premiér David Cameron (vpravo) a šéf Evropské komise Jeane-Claude Juncker,zdroj: Profimedia.cz

Juncker podle mluvčí uvedl, že chce nalézt "řešení pro Británii spravedlivé" a je ochoten tomu napomoci. "Premiér Cameron zdůraznil, že lidé v Británii nejsou s nynější stavem spokojeni a věří, že Evropa potřebuje změnu," uvedla. Oba státníci se shodli, že k nalezení východiska bude zapotřebí další jednání.

Cameron před nedávnými volbami slíbil, že s Bruselem dohodne nový formát britské účasti na fungování Evropské unie a do konce roku 2017 vypíše referendum o britském členství. Svou cestu za reformou zahájil minulý týden na summitu Východního partnerství v lotyšské Rize.

Tento týden se vydá do pěti evropských metropolí, aby o svých záměrech vyjednával. Navštíví Dánsko, Nizozemsko, Francii, Polsko a Německo. Podle agentury Reuters hodlá do červnového summitu Evropské rady osobně jednat i s vůdci všech ostatních 22 států EU.

Tagy: Velká Británie zahraničí Evropská unie David Cameron Jean-Claude Juncker

Zdroje: ČTK