Býval jedním z nejvlivnějších Čechů. Teď je z něj vinař

MAGAZÍN - Magazín autor: art

"Dobré poledne, dobrou chuť, pokud právě obědváte," znělo z televizních obrazovek každou sobotu po dlouhou dobu. Pořad Volejte řediteli si dodnes neomylně pamatuje mnoho lidí, především z dob, kdy ho vedl Vladimír Železný – spolumajitel a ředitel televize Nova. Železný tehdy patříval k nejvlivnějším lidem v zemi. Dnes o něm prakticky není slyšet. Věnuje se totiž vínu, umění a dětem. 

Od Volejte řediteli doputoval Železný k vinu a umění

Od Volejte řediteli doputoval Železný k vinu a umění,zdroj: David Neff / MAFRA / Profimedia

Majitel vinařství a uznávané sbírky moderního českého umění oslaví v úterý 70. narozeniny. Narodil se mimochodem v ruské Samaře, které se tehdy říkalo Kujbyšev. Jeho otec, příslušník československých zahraničních jednotek, se tam zotavoval ze zranění. Do vlasti se s rodinou vrátil až v roce 1948.

Co se stalo s mužem, který patřil mediálním magnátům, působil v tuzemské i evropské politice a loni se neúspěšně pokusil o návrat do médií?

Železný v 60. letech studoval sociologii a publicistiku a už za studií pracoval v Československé televizi. Po srpnu 1968 z ní ovšem musel odejít, protože se podílel na podzemním vysílání. Útočiště našel v Technickém magazínu, ale televize zůstávala jeho snem.

Pod pseudonymem psával scénáře a v 80. letech stál za pořadem Okna vesmíru dokořán. Po revoluci dělal mluvčího Občanskému fóru a Občanskému hnutí, následně pak vystupoval za vládu Petra Pitharta, který si pochvaloval Železného intelekt a smysl pro jazyk.

V roce 1992 chtěl do ředitelského křesla v České televizi, jenže do něj usedl Ivo Mathé. Jen o několik měsíců později začal Železný budovat soukromou stanici, která pak dlouho hrála dominantní roli na trhu.

Víno, umění, rodina

"Můj majetek je podstatně utopen v obrovské sbírce obrazů, kterou jsem úspěšně kupoval v 90. letech a na začátku 21. století, a díky svému citu, znalostem, intuici jsem dokázal vsadit na obrazy, jejichž hodnota se dramaticky zvýšila," říká muž, který kdysi vlastnil podíl v nejsledovanější televizi v hodnotě miliard korun.

Od roku 1999 Novou zmítaly spory s americkými investory, což se nakonec stalo pro Železného osudným. Čelil kromě toho i několika trestním kauzám – poškozování věřitele a krácení daní při převodu podílu ve společnosti CET 21, která dodnes vlastní licenci na vysílání Novy). V obou případech ho nakonec zprostili obvinění. Odsouzen byl ale nakonec za krácení daní při dovozu obrazů. Dostal za to dvouletou podmínku.

Mezitím si Železný střihl angažmá v senátu a následně i v Evropském parlamentu, kde se mu později nepodařilo obhájit mandát. Politiky se ale přesto nevzdal a loni se ucházel o senátorský mandát za Znojemsko. Neúspěšně.

Stejně neslavně dopadl i jeho pokus o návrat do světa médií. Předloni v listopadu se postavil do čela televize Barrandov, kde obnovil svůj legendární sobotní pořad. Loni v březnu ho ale z ředitelského křesla odvolali.

A tak nakonec zůstal Železný u vína. Jeho vinařství Tanzberg odborníci vychvalují jako výrobce jednoho z nejlepších červených vín na Moravě. Soustředí se hlavně na své malé děti, osmiletou Ester a o rok mladšího Benjamina. Z prvního manželství má dva dospělé syny, moderátora Jakuba a Davida, který po otci zdědil vášeň pro umění.

Tagy: Česko celebrity a slavní televize a kino média a internet televize Nova

Zdroje: ČTK