Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

URNA by měla být schopná zasahovat rychleji, řekl premiér

URNA by měla být schopná zasahovat rychleji, řekl premiér
Ve čtvrtek se na památku obětí rozezní sirény | zdroj: Profimedia

Bezpečnostní rada státu by měla zkontrolovat dojezdové vzdálenosti a rozmístění Útvarů rychlého nasazení (URNA) tak, aby byly zásahy do budoucna rychlejší. Řekl to České televizi premiér Bohuslav Sobotka, který se ráno vydal uctít památku obětí úterního střeleckého útoku v Uherském Brodě.

Vláda se bude útokem v restauraci Družba, během něhož zahynulo devět lidí včetně střelce, zabývat na svém středečním jednání. Ministr vnitra Milan Chovanec by na něm měl předložit analýzu celé události a policejního zásahu.

"Předpokládám, že ministr předloží analýzu, jak jsou útvary rychlého nasazení rozmístěny, a návrhy, jak bychom mohli situaci zlepšit," řekl ČT Sobotka. Podle něj je potřeba, aby URNA byla schopna do budoucna zasahovat rychleji na celém území republiky.

"Nejde o to umístit je ve všech krajích, ale tak, aby se maximálně zkrátila doba jejich reakce a aby se promyslela logika tak, aby byly útvary schopny dorazit na místo co nejrychleji," poznamenal.

S Chovancem se také dohodl, že ministr připraví prověrku pravidel, na základě kterých jsou přidělovány a odjímány zbraně. 

Ve středu by měla vláda také rozhodnout o tom, že se ve čtvrtek po celé zemi rozezní sirény, které připomenou památku obětí.

Pohřeb první oběti, zavražděné ženy, se uskuteční dnes dopoledne. Další pohřby budou následovat v průběhu týdne.

Podle státního zástupce zemřelo všech osm lidé ve věku od 27 do 66 let prakticky hned po střelcově příchodu do restaurace.

Zdroje: