Dnes je sobota 15. června 2024., Svátek má Vít
Počasí dnes 23°C Polojasno

Budvar bude zdražovat, za materiály zaplatí příští rok o stovky milionů víc

Budvar bude zdražovat, za materiály zaplatí příští rok o stovky milionů víc
Budějovický Budvar | zdroj: Petr Lundák / MAFRA / Profimedia

Pivovar Budějovický Budvar očekává, že za materiály zaplatí příští rok o stovky milionů korun víc než letos. Jde o dopad rostoucích cen energií, pohonných hmot a dalších surovin na provoz. Dodavatel plechovek už pivovaru avizoval, že zdraží o desítky procent. Budvar tak zdražuje pivo pro export, zdražení na českém trhu připravuje, řekl ČTK ředitel Budvaru Petr Dvořák.

O desítky procent zdraží elektřina, podobně náklady na plechovky. „Končí nám dokonce dlouhé období fixování (ceny) s teplárnou. Palety také zdražily o desítky procent. Růst cen pohonných hmot má dopad na naše importéry, kteří si dopravu platí sami, pro ně zdražila i kontejnerová doprava. Pro kanadského importéra zdražila možnost přivézt pivo o desítky procent. Vstupy souhrnně za rok zdraží o minimálně stovky milionů korun, rostou v řádu desítek procent,“ řekl ředitel.

Pivovar v majetku státu proto postupně jedná s exportními zákazníky a zvedá jim ceny. Zdražit bude muset i v ČR, zatím řeší, o kolik. Naposledy v červnu zdražil desetistupňové pivo.

Za první tři letošní čtvrtletí splnil Budvar svůj růstový plán. Tržby za pivo budou letos kolem 2,9 miliardy Kč, loni byly 2,73 miliardy, jak vyplývá z výroční zprávy. „Za prvních devět měsíců šlape neuvěřitelně dobře export, domácí trh je méně vyzpytatelný,“ řekl ředitel.

Budvar letos zatím vyrábí víc, než plánoval. Bylo proto složité sehnat materiály včetně obalů. „Problém nastával ve chvíli, kdy jsme potřebovali v mnoha oblastech víc než nasmlouvané množství. Chyběly plechovky navíc, hodně se zpožďovala kartonáž, dokonce chyběly plasty jako smršťovací fólie, není ani dost plechu na korunkové uzávěry (lahví). V posledním čtvrtletí se situace zlepšuje, některé zdražování se zastavilo, některé vstupy už dosáhly (cenového) vrcholu,“ řekl Dvořák.

Pivovar se 670 zaměstnanci loni uvařil 1,73 milionu hektolitrů piva, nejvíc za 125 let existence. Tržby z prodeje výrobků a služeb stouply o 0,4 procenta na 2,81 miliardy Kč, byly rekordní. Čistý obrat překročil druhým rokem po sobě tři miliardy korun. Budvar zvýšil loni zisk po zdanění o necelých deset procent na 305 milionů korun, vyplývá z výroční zprávy. 

Zdroje: