Dnes je neděle 22. prosince 2024., Svátek má Šimon
Počasí dnes 3°C Slabé sněžení

'Brutální únik informací' policejního prezidenta Tuhého? Uniklý spis GIBS je podle policie zmanipulovaný

'Brutální únik informací' policejního prezidenta Tuhého? Uniklý spis GIBS je podle policie zmanipulovaný
Policejní prezident Tomáš Tuhý | zdroj: Profimedia

Příběh "varovné SMS" a údajného "brutálního úniku informací" z okolí policejního prezidenta Tomáše Tuhého má další pokračování. Podle Národní centrály proti organizovanému zločinu je text usnesení Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) o odložení vyšetřování, v podobě, jak jej zveřejnila některá média, "pozměněný a neautentický", píše Robert Břešťan na webu Hlídací pes.

HlídacíPes.org má k dispozici reakci Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), expozitury Ostrava, na stížnost právních zástupců manažera společnosti Tesco SW Davida Tesaříka. Ti si stěžovali na postup jednoho z policejních vyšetřovatelů NCOZ.

Pozměněno, začerněno

"Na základě usnesení GIBS, které bylo zveřejněno na stránkách Nadačního fondu proti korupci, byla podána námitka pro podjatost na policejní osobu, která měla tvrdit, že Tesco SW byla na prohlídku připraveno, což odůvodňovala tím, že policie při prohlídce 'nic nenašla'," vysvětluje mluvčí Tesco SW Tomáš Jelínek.

"Tato osoba ale u prohlídek ani fyzicky nebyla a přítomní policisté si odnesli požadované mobily, počítače a dokumenty. Takové tvrzení asi u každého vyvolává pochyby o objektivním a nestranném vyšetřování," dodává Jelínek.

Právě na mobilní telefon Davida Tesaříka měla podle původní vyšetřovací verze přijít varovná SMS o tom, že si policisté "mají přijít pro tátu".

Později ale vyšlo najevo, že tato SMS naopak odešla z Tesaříkova mobilu a ne naopak. Potvrzuje to "Zpráva o extrakci" mobilní komunikace Kriminalistického ústavu, jejíž znění má redakce též k dispozici.

WP_20170109_18_04_52_Pro-e1483981778371 Ze záznamu Kriminalistického ústavu o extrakci obsahu mobilního telefonu | zdroj: Hlídací Pes

Za pozornost stojí reakce ostravské expozitury NCOZ. Ta v odpovědi na stížnost označila text usnesení Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) za neautentický: "Dokument na webových stránkách, ze kterého navrhovatel vychází, nelze považovat za autentický, neboť je jeho obsah na mnoha místech pozměněn, začerněn a jsou v něm patrné další zásahy," stojí v textu z 30. listopadu 2016 podepsaném policistou ostravské expozitury (jméno je v dokumentu začerněno).

WP_20170109_18_05_27_Pro-e1483982065772 Z usnesení ostravské expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu, 30. 11. 2016 | zdroj: Hlídací Pes

Není zvykem komentovat…

To však vyvolává další otázky. GIBS prověřovala, zda a případně kdo vynášel od policie informace o vyšetřování IT zakázek a zda "nezneužil pravomoci úřední osoby". Sama GIBS nechce obsah svého usnesení o odložení trestního stíhání ze dne 24. 3. 2016 komentovat

"V této věci nebyly doposud uvolněny žádné informace vhodné ke zveřejnění. Nebývá zvykem aby vyjádření k pravosti písemnosti poskytoval jiný orgán než ten, který ho vydal," reagovala mluvčí GIBS Radka Sandorová.

Podle informací ze zasedání vyšetřovací komise poslanecké sněmovny k policejní reformě GIBS nyní prošetřuje unik svého usneseni a to, zda v tom hráli roli pracovnici někdejšího ÚOOZ a Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

"Po publikování údajných údajů ze spisu GIBS v Lidových novinách počátkem srpna jsme GIBS požádali o poskytnutí materiálu, na který se odvolávali redaktoři. To bylo zamítnuto a představitel kanceláře ředitele GIBS pouze konstatoval, že prověřují úniky ze spisu," podotýká za Tesco SW Jelínek.

"Dnes se již ví, že GIBS a Vrchní státní zastupitelství ve vyšetřování pochybili, ale žádná z institucí se k tomu doposud nevyjádřila. Obdobně se žádná instituce nevyjádřila k NFPK zveřejněnému materiálu, který není usnesením GIBS," upozorňuje Jelínek.

Nadační fond proti korupci, který text usnesení GIBS získal a zveřejnil (a z nějž pak citovala i média), podle své ředitelky Lindy Majerové, text usnesení získal od anonymního zdroje.

"Vzhledem k informacím, které již byly tou dobou publikovány a i na základě vlastního šetření, jsme se rozhodli uvedené usnesení zveřejnit na svých webových stránkách. Obsahově do tohoto nebylo nikterak zasahováno, došlo pouze, na radu právníka, k anonymizaci vybraných údajů," říká Majerová.

"Krátce po zveřejnění tohoto usnesení byli naši zaměstnanci kontaktováni pracovníky GIBS. Zaměstnanci Fondu byli rovněž na GIBS podat ,vysvětlení‘ a byl s nimi sepsán úřední záznam," dodává Majerová. Text usnesení je na stránkách NFPK stále k dispozici.

I když policisté z NCOZ nyní autenticitu usnesení zpochybňují, na podstatě závěrů GIBS to nic nemění: "podezření ze spáchání přečinu zneužití pravomoci úřední osoby" inspekce odložila.

Na konci ledna

Podezření "z brutálního úniku informací z okolí policejního prezidenta Tuhého", jak o něm původně mluvili policejní vyšetřovatelé, se tak nepotvrdilo.

"Z obsahu SMS konverzace je patrné, že nikdo z jejich účastníků žádné informace o policejní akci chystané na druhý den vůbec neměl. Pokud něco přehlédne jeden vyšetřovatel, tak je zde dozorující role Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Takže možná vysvětlení toho, proč byla SMS chybně interpretována, se pohybují mezi nekompetentností a úmyslem," říká Tomáš Jelínek.

Kauza údajné varovné SMS zaslané manažerovi Tesco SW se objevila v médiích krátce poté, co policejní prezident ohlásil policejní reformu, jejíž součástí bylo i de facto zrušení samostatného Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v čele s Robertem Šlachtou. Z reformy se poté stalo vrcholně politické téma.

Věcí se v souvislosti s reorganizací policie zabývá i vyšetřovací komise parlamentu. O závěrech jejího šetření by poslanci měli hlasovat v následujících týdnech. "Konečné hlasování bude na konci ledna," říká předseda vyšetřovací komise Pavel Blažek (ODS). Jak už řekl dříve, olomoučtí státní zástupci se podle něj zapletli do politiky.

Robert Břešťan pro Ústav nezávislé žurnalistiky

Zdroje: