Brněnská ČSSD se sešla s lidovci, ti preferují středopravou koalici

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Vyjednávání o koalici na brněnské radnici pokračuje. Současný primátor Roman Onderka z vítězné ČSSD se v pondělí sejde s lidovci a zelenými. Naváže tak na nedělní jednání s ODS a TOP 09. Lidovci ale zřejmě preferují pravicovou koalici.

Podle Onderky jde o první jednání a nelze odhadovat, kdy budou skončena. "Není důležité jak ta hra dlouho trvá, ale jak se hraje," řekl Onderka.

"Udělám vše pro to, aby v Brně byla vláda pevná, aby měla většinu, která nebude o jednom hlasu," uvedl. Zopakoval, že do koalice půjde ČSSD s jakoukoliv stranou kromě KSČM. 

Onderka zatím možný odchod ČSSD do opozice nekomentuje

První jednání jsou podle Onderky seznamovací. Hledají se programové průsečíky. V druhém kole podle něj ČSSD osloví stranu, které bude pohledu sociálních demokratů programově nejblíže. Která to bude, nechtěl Onderka uvést. Podobně nechtěl komentovat ani spekulace, že se ČSSD ve vedení města nemusí objevit. 

Nastalo by to, kdyby se spojili občanští demokraté s TOP 09 a KDU-ČSL. Opakoval by se tak scénář starý čtyři roky, jen v opačném gardu. Občanské demokraty, kteří tehdy volby vyhráli, poslala do opozice dohoda čtyř stran pod vedením ČSSD. 

Spojení občanských demokratů, TOP 09 a KDU-ČSL je upřednostňovanou variantou pro lidovce. "My držíme stále stejné stanovisko. Už před volbami jsme říkali, že bychom preferovali středopravou koalici. Volby potvrdily, že ta koalice je možná, sice má těsnou většinu 29 hlasů, ale je možná," uvedl Rychnovský s tím, že další varianty zatím nechce komentovat. 

Rychnovský: Klíč drží v rukou ODS

Podle Rychnovského bude mít hlavní slovo při stavění případné koalice ODS. "ODS drží v rukou klíč, záleží, jak se rozhodne, zda dodrží ty principy, které deklarovala před volbami," doplnil Rychnovský. Podle něj zástupci strany už v neděli hovořili s lídry z TOP 09 a ODS; na schůzce prý zaznělo, že jsou si strany programově blízké. 

Koaliční vyjednávání potrvá podle sociálních demokratů a lidovců asi týden. Ustavující zasedání zastupitelstva by se mohlo uskutečnit ve druhém listopadovém týdnu. Nová koalice má podle Onderky řešit zejména přestavbu železničního uzlu nebo nezadlužování města do budoucna.

Tagy: Brno lidovci

Zdroje: ČTK