SVK: Výsledky víkendových voleb jsou konečné

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Státní volební komise v pondělí vzala na vědomí výsledky víkendových voleb do zastupitelstev obcí a do třetiny Senátu. Oficiálně budou vyhlášeny v úterý. Řekl to Vladimír Řepka z ministerstva vnitra.

V komunálních volbách sice získala ze stran nejvíce mandátů těsně ODS, přišla ale o výlučné postavení na radnicích mnoha měst včetně statutárních. Občanští demokraté poprvé prohráli klání o pražské zastupitelstvo, kde je předběhla TOP 09.

ODS získala 18,83 procenta hlasů a 5181 zastupitelských křesel, bude jich mít v porovnání s volbami 2006 o 2000 méně. Více hlasů, ale méně mandátů získala ČSSD, která dokázala ODS sebrat vítězství v mnoha velkých městech. Sociální demokraty, kteří obsadili 4633 křesel, volilo 19,72 procenta lidí. 

Mírně ztratili i lidovci

Z druhé na třetí příčku mezi stranami klesla v počtu mandátů KDU-ČSL, v porovnání s předchozími obecními volbami o zhruba 1300 zastupitelů přišla. Nyní jich získala 3897. Komunisté ztratili 1100 křesel, obsadili jich 3252.

I když KSČM co do počtu hlasů předstihla TOP 09, tato strana při své premiéře v komunálních volbách získala jen 1580 zastupitelů - kandidovala hlavně ve městech. Za očekáváním skončily komunální volby pro Věci veřejné, které získaly pouze 313 zastupitelů.

Tradičním vítězem komunálních voleb se opět stali nezávislí kandidáti a jejich uskupení. Na venkově vesměs neměli stranické protikandidáty. Podobně jako před čtyřmi lety budou mít 38388 zastupitelů. 

Souboj o Senát

O složení Senátu se rozhodne až ve druhém volebním kole, kde to bude hlavně souboj mezi kandidáty ČSSD a stranami vládní koalice. ČSSD má šanci naplnit své předsevzetí získat v Senátu nadpoloviční většinu zvolením 12 svých kandidátů, kteří první kolo vyhráli.

Šanci na úspěch má i v deseti dalších finálových duelech. Rovněž strany vládní koalice mohou uspět v 21 obvodech, což by naopak jim zaručilo udržení většiny v horní komoře parlamentu. Nově v Senátu mají možnost usednout také kandidáti uskupení Severočeši.cz a Nestraníci.

Zdroje: ČTK