Boží Dar hlásí kalamitu, vjezd do města je výrazně omezen

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 11. 1. 2019 16:34) - Aktuality autor: šar

Město Boží Dar v Krušných Horách, které v minulých dnech sníh dočasně odřízl od zbytku světa, dnes vyhlásilo kalamitní stav na celém svém území. Důvodem je neustálé sněžení a komplikovaná dopravní situace. Do města mohou vozem jen rekreanti, kteří mají zajištěné ubytování s parkováním, informoval o tom dnes informoval starosta města Jan Horník (STAN). Kalamitní stav potrvá nejméně do pondělka. Kalamita stále trvá i v Jablonci nad Nisou.

Jablonec nad Nisou zasypal sníh, též Boží Dar hlásí kalamitu

Jablonec nad Nisou zasypal sníh, též Boží Dar hlásí kalamitu,zdroj: Ota Bartovský / MAFRA / Profimedia

"Na odstraňování sněhu ze silnic vedoucích do osad Ryžovna a Zlatý Kopec silničáři usilovně pracují s tím, že tyto silnice se budou udržovat průjezdné pouze pro vozidla místních obyvatel, zásobování a IZS. Pro ostatní vozidla je a bude minimálně do pondělního dopoledne vjezd zakázán," upřesnil starosta nejvýše položeného města v České republice. "Chceme, aby si naši pracovníci, kteří uklízí sníh a už tři noci nespali, odpočinuli," řekl Horník.

Město také požádalo o pomoc při uvolňování komunikací hasiče. "Na místo jede technika ze stanice Karlovy Vary a ze záchranného útvaru Zbiroh," uvedl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Při vyhlášení kalamitního stavu obce nemusejí dodržet obvyklá pravidla pro údržbu veřejných komunikací. Vyhlašuje se v situaci, kdy přírodní podmínky, například sněžení, výrazně zasahují do běžného života většího počtu obyvatel.

Kdo může vjet do města?

Město Boží Dar žádá návštěvníky, zejména běžkaře, aby do města vjížděli pouze, pokud zde mají zajištěné ubytování s parkováním. Vjezd ostatním motoristům je zakázán.

Podle Horníka aktuálně napadlo dalších deset centimetrů sněhu a hustě sněží dál. Některé místní komunikace jsou prozatím s velkým rizikem průjezdné pouze pro zásobování, a to v šíři menší než 2,5 metru. Sněhové bariéry místy dosahují až 1,5 metru. Kalamitní stav nouze pro správní území města Boží Dar platí do odvolání.

Přístupové komunikace na Boží Dar byly v posledních dnech kvůli sněžení neprůjezdné a teprve ve čtvrtek se podařilo zprovoznit hlavní silnice na Boží Dar.

Kalamitní stav v Jablonci nad Nisou vyhlášený městem ve čtvrtek ráno též potrvá minimálně do pondělí. Na deponii už bylo bylo odvezeno skoro 800 tun sněhu. Situace je stále kritická na sídlištích, řekla  mluvčí jablonecké radnice Markéta Hozová. "Úklid tam komplikují zaparkovaná auta," uvedla.

Motoristé mohou v Jablonci zdarma odstavit svá auta na městských parkovištích, radnice parkovací automaty vypnula už ve čtvrtek. "I nadále žádáme řidiče, aby v maximální možné míře usnadnili práci úklidové technice," řekla mluvčí radnice.

V předchozích dnech nasněžilo přes půl metru sněhu, srážky jsou ale nyní už jen občasné. Více než 24 hodin trvající intenzivní úklid je podle Hozové znát. "Komunikace jsou zcela průjezdné. Protažené a kryté posypem už jsou i silnice nižších tříd. Stále se pracuje na odklízení sněhu z chodníků a parkovací ploch," uvedla. Momentálně zbývá ještě odklidit sníh zhruba ze čtvrtiny chodníků, které jsou zařazeny v plánu zimní údržby. Ze 143 kilometrů chodníků ve městě se v zimě udržuje 60 kilometrů, uklidit tak zbývá asi 15 kilometrů.

Snahou je podle Hozové odklidit co nejvíce sněhu, protože podle předpovědi se má oteplit a pršet. "Sníh pak bude odtávat a pokud následně zmrzne, bude jeho úklid velmi obtížný až nemožný. I proto jsou technické služby připraveny operativně stahovat rozměklé vrstvy na vozovkách, aby v co největší možné míře zabránily vytváření kolejí," dodala. S odstraňováním sněhu pomáhá i 20 vězňů z rýnovické věznice a přes 50 lidí z veřejně prospěšných prací.

Jablonec je podhorské město, kde je zimní údržba finančně i technicky náročná. Náklady na jeden den zimní údržby při aktuální situaci jsou až půl milionu korun.

Tagy: Česko počasí domácí zima sněhová kalamita silniční doprava

Zdroje: ČTK