Dnes je pátek 1. prosince 2023., Svátek má Iva
Počasí dnes -2°C Občasné sněžení

Bitcoin vystoupal nejvýše od začátku ledna, přesáhl hranici 47 tisíc dolarů

Bitcoin vystoupal nejvýše od začátku ledna, přesáhl hranici 47 tisíc dolarů
Kryptoměny se dostaly pod drobnohled kvůli spekulacím, že mohou být použity k obcházení protiruských sankcí (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Nejznámější kryptoměna bitcoin vystoupala nad 47 000 dolarů (1,16 milionu Kč), je nejvýše od začátku ledna. Obdobně posiluje i ethereum. Od letošního minima ze 24. ledna si bitcoin připisuje přes 40 procent.

Kolem 11:00 SELČ si bitcoin podle specializovaného serveru CoinDesk připisoval 5,4 procenta na 47 057 dolarů. Během seance vystoupal nad 47 500 dolarů. Druhá největší kryptoměna ethereum ve stejnou dobu stoupala o 5,7 procenta na 3324 dolarů.

Výraznější růst bitcoinu brzdí mimo jiné skutečnost, že americká centrální banka (Fed) a další centrální banky začaly zpřísňovat svou měnovou politiku, kterou dříve rozvolnily kvůli dopadům pandemie.

Toto zpřísňování mimo jiné znamená, že do rizikovějších aktiv, tedy i do kryptoměn, směřuje méně peněz, připomněla agentura Bloomberg.

Kryptoměny se navíc dostaly pod drobnohled kvůli spekulacím, že mohou být použity k obcházení protiruských sankcí. Mnozí analytici toto tvrzení odmítají.

Bitcoin a ethereum tento měsíc posilují spolu s americkým akciovým trhem. Hranici 45 000 dolarů, jíž se v lednu nejznámější kryptoměna jen dotkla, bitcoin spolehlivě překonal v sobotu.

Zdroje: