Dnes je středa 22. března 2023., Svátek má Leona
Počasí dnes 9°C Oblačno

Aktualizováno: Biden v poselství o stavu unie vyzdvihl ekonomický pokrok, dle republikánů zklamal

Aktualizováno: Biden v poselství o stavu unie vyzdvihl ekonomický pokrok, dle republikánů zklamal
Americký prezident Joe Biden přednesl poselství o stavu unie | zdroj: Profimedia

Americký prezident Joe Biden dnes ve svém poselství o stavu unie vyzdvihl ekonomické oživení USA po pandemii covidu-19 a řekl, že nezaměstnanost je nejnižší za posledních 50 let a že inflace klesá. Demokracie v USA je dva roky po útoku na Kapitol podle Bidena „neohnutá a nezlomená“ a Spojené státy jsou na tom ekonomicky lépe než zbytek světa. Demokratický prezident také vyzval ke spolupráci republikány, kteří mají po loňských volbách většinu ve Sněmovně reprezentantů. Zdůraznil zároveň americkou podporu Ruskem napadené Ukrajině a řekl, že USA nechtějí konflikt s Čínou.

„Příběh Ameriky je příběhem pokroku a odolnosti... Jsme jedinou zemí, která z každé krize vyšla silnější, než když do ní vstupovala. To se nám nyní opět daří,“ řekl Biden v úvodu více než hodinového projevu. Poznamenal přitom, že covid-19 již neovládá životy Američanů a že demokracie v USA je nezlomená. Útok na Kapitol před dvěma lety označil za největší ohrožení americké demokracie od občanské války.

Biden uvedl, že od jeho nástupu do úřadu bylo v USA vytvořeno 12 milionů nových pracovních míst a dodal, že to je více, než se podařilo jiným americkým prezidentům za čtyři roky. S odkazem na svého otce řekl, že práce není jen o „výplatní pásce“, nýbrž o respektu a důstojnosti. Dodal, že nezaměstnanost v USA činí 3,4 procenta s tím, že je to nejméně za 50 let.

Inflaci Biden označil za globální problém, přičemž odkázal na energetickou a potravinovou krizi související s ruskou invazí na Ukrajinu. Dodal ale, že inflace v USA klesá a s tím i ceny pohonných hmot. Zároveň poukázal na předloňský balík investic do infrastruktury a zdůraznil, že je potřeba v investicích pokračovat. Ohlásil také nové normy, které budou vyžadovat, aby stavební materiály ve federálních infrastrukturních projektech byly vyrobeny v USA.

Demokraté a republikáni podle Bidena mohou navzdory tvrzením „cyniků“ spolupracovat. Prezident v této souvislosti poznamenal, že od nástupu do úřadu podepsal více než 300 zákonů, na nichž se podíleli republikáni i demokraté. „Pokud jsme dokázali spolupracovat v minulém Kongresu, není důvod, proč bychom nemohli spolupracovat i v tomto novém Kongresu. Lidé nám poslali jasný vzkaz. Boj pro boj, moc pro moc, konflikt pro konflikt nás nikam neposune,“ uvedl.

Podle televize CNN by Bidenův projev mohl být ukázkou jeho budoucí volební kampaně, ačkoliv 80letý politik zatím oficiálně svou kandidaturu v příštích prezidentských volbách nepotvrdil.

Značná část projevu byla věnována právě stěžejním tématům v domácí politice. Americký prezident se vyslovil pro policejní reformu či zákaz útočných pušek. Sklidil potlesk republikánů i demokratů, když označil většinu policistů za „dobré a slušné lidi“, ale dodal, že „když policisté nebo policejní oddělení poruší důvěru veřejnosti, musíme je pohnat k odpovědnosti“. „Co se stalo Tyreovi v Memphisu, se stává příliš často,“ řekl Biden s odkazem na smrt 29letého Tyrea Nicholse, jenž zemřel v lednu po brutálním zásahu policistů a jehož rodiče byli v publiku.

Prezident rovněž uvedl, že bude usilovat o zachování přístupu k potratům a hodlá blokovat legislativu, která by tomu bránila. Celostátní právo na potrat, které vycházelo z verdiktu v procesu označovaném jako Roeová versus Wade z roku 1973, zrušil americký nejvyšší soud loni v červnu.

Kratší část projevu prezident věnoval zahraniční politice. Zdůraznil především pokračující podporu Ruskem napadené Ukrajině a řekl, že je odhodlán spolupracovat s Čínou v oblastech, kde to slouží americkým zájmům a je to prospěšné celému světu. S patrným odkazem na sestřelení čínského balónu, který byl podle Washingtonu vybaven špionážní technikou, zdůraznil, že Spojené státy nedopustí, aby Čína ohrožovala jejich suverenitu. 

Biden zklamal, odmítá bránit zájmy USA, reagují na poselství republikáni

Biden a jeho demokraté Američany zklamali, uvedla dnes v republikánské reakci na Bidenovo poselství o stavu unie guvernérka státu Arkansas Sarah Huckabeeová Sandersová. Prezident se podle ní odmítá postavit za zájmy Spojených států a vzepřít se Číně a dalším zemím.

„Nemáme toho s prezidentem Bidenem příliš společného,“ uvedla na začátek projevu Huckabeeová Sandersová, která bývala mluvčí Bílého domu za Bidenova předchůdce Donalda Trumpa. „Jsem pro svobodu. (Biden) je pro vládní kontrolu. Dělící čára Ameriku už nerozděluje na pravici a levici. Na výběr je mezi normálním a šíleným,“ řekla guvernérka. Demokraty a Bidenovu administrativu podle ní ovládla radikální levice, která odmítá konzervativní hodnoty.

„Prezident Biden a demokrati vás zklamali. Je čas na změnu,“ uvedla Huckabeeová Sandersová a v projevu soustředěném zejména na sociální otázky slíbila, že nová generace republikánů přinese Američanům změnu.

Demokrat Biden podle Huckabeeové Sandersové nechrání Spojené státy před vnitřními hrozbami, když podporuje hlasy volající po policejní reformě. „Za našimi hranicemi, od Afghánistánu po Ukrajinu, od Severní Koreje po Írán, vystavuje Biden svým slabošstvím náš národ riziku,“ dodala. Biden se také podle guvernérky odmítá postavit Číně, která je největším protivníkem USA.

„Biden není ochotný bránit naše hranice, naši oblohu a bránit náš národ. je nezpůsobilý k tomu, aby byl vrchním velitelem,“ uvedla Huckabeeová Sandersová. Podle serveru BBC zmínkou o obloze narážela na incident z posledních dnů, kdy se nad americkým územím objevil čínský balon. Washington ho označil za špionážní a sestřelil, Čína trvá na tom, že šlo o balon meteorologický.

Biden čelí rozdělenému Kongresu a náročnému politickému prostředí. Podle průzkumu z toho týdne si navíc jen 37 procent demokratů přeje, aby se ucházel o druhé funkční období. Vyhrocené mezistranické rozpory byly nicméně dnes zřejmé i během poselství - když Biden zahájil projev, demokraté mu tleskali ve stoje. Nový republikánský předseda Kevin McCarthy zůstal sedět.

Biden čelil pokřiku „lhář“, jeho žena políbila manžela viceprezidentky

Biden musel během poselství čelit pokřiku „lhář“ nebo „blbost“ ze strany republikánů. Jeho žena Jill Bidenová pak zase čelila řadě otázek na sociálních sítích, proč na ústa políbila Douga Emhoffa, manžela viceprezidentky Kamaly Harrisové. Píší o tom list The New York Times (NYT) a agentura DPA.

NYT poznamenává, že ještě v roce 2009 bylo za velký prohřešek považováno to, když republikán Joe Wilson křikl „lžeš“ na tehdejšího prezidenta Baracka Obamu během jeho vystoupení k oběma komorám amerického parlamentu. „Doba se změnila. Republikánští zákonodárci během částí Bidenova projevu pokřikovali ‚lháři‘ a ‚blbost‘ a nikdo se nezdál být šokován,“ píše americký deník.

Osmdesátiletý prezident místy na republikánský pokřik přímo reagoval, což se NYT jevilo jako začátek jeho kampaně za znovuzvolení. Biden zatím opětovnou kandidaturu sice neoznámil, všeobecně se ale očekává, že tak v příštích týdnech nebo měsících učiní.

Jednou z nejaktivnějších Bidenových oponentek byla kontroverzní republikánka a šiřitelka konspiračních teorií Marjorie Taylorová Greeneová, která už před projevem budovou Kongresu chodila s velkým bílým nafukovacím balónkem, čímž si utahovala z reakce americké administrativy na čínský špionážní balón, který Biden nechal sestřelit až poté, co několik dní letěl nad Spojenými státy.

O rozruch se však během poselství o stavu unie postarala i jiná žena, a sice první dáma USA Jill Bidenová, která k překvapení mnohých dala polibek na ústa druhému muži USA Dougu Emhoffovi. Lidé se v reakci na to na sociálních sítích ptají, jestli je něco takového normální.

Naopak stranou letošního poselství o stavu unie zůstal americký ministr práce Marty Walsh, a sice kvůli tomu, že byl vybrán jako takzvaný „ustanovený přeživší“ (designated survivor), tedy člen administrativy, který by v případě katastrofy, jež by si vyžádala životy jeho kolegů, stanul v čele vlády. Během projevu se zdržoval na neznámém místě, byl chráněn jako hlava státu a měl k dispozici kufřík s „jaderným tlačítkem“.

Zdroje: