Barták vyznamenal veterány z Afghánistánu

- Aktuality autor: red

Ministr obrany Martin Barták v pátek v Prostějově vyznamenal příslušníky pátého kontingentu 601. skupiny speciálních sil, kteří se koncem minulého roku vrátili z mise v Afghánistánu.

Dva lidé obdrželi Kříž obrany státu a dalších osm lidí Záslužný kříž ministra obrany. Všichni vojáci pak dostali Medaili za službu v bojové misi. Slavnostní akce se zúčastnil premiér Jan Fischer. Martin Barták ocenil profesionalitu a zodpovědnost příslušníků kontingentu.

"Takhle si představuji důstojné splnění mise svrchované České republiky v rámci mezinárodního společenství," řekl. Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek podotkl, že bezpečnost Česka je závislá na bezpečnosti ostatních částí světa. "Proto se účastníme zahraničních misí," uvedl.

Vojáci pátého kontingentu sloužili v Afghánistánu půl roku. Ke spojenecké operaci Trvalá svoboda přispěli nejen bojem proti povstalcům z hnutí Taliban, ale i průzkumnou činností nebo léčením místních obyvatel.

"Afghánistán je zcela specifické prostředí. Nejen mírou nestability a komplikovaností tamní situace, ale i tím, že jde o prostředí zcela odlišné od všeho, co známe," řekl Picek.

Pátý kontingent letos v Asii žádná bojová jednotka nenahradí. Ve Sněmovně se o to loni zasadila levice. ČSSD a komunistům vadilo, že se čeští vojáci v Afghánistánu účastní bojových operací. Plán misí na letošní rok tak počítá pouze asi s dvacítkou vojáků 601. skupiny, kteří budou chránit český zastupitelský úřad v Kábulu.

S dalším bojovým nasazením speciální jednotky se počítá zřejmě v polovině roku 2011. V Afghánistánu letos budou působit provinční rekonstrukční tým v provincii Lógar, vrtulníková jednotka na základně Šarana v provincii Paktika a třetí armádní kontingent na letišti KAIA v Kábulu.

Českou účast v zahraničních misích spojenci pravidelně hodnití kladně. Koncem loňského roku se však objevily i skandály. Asi největší rozruch vzbudil případ dvou vojáků, kteří během působení v provincii Lógar v Afghánistánu nosili na přilbách symboly nacistických jednotek SS.

Někteří příslušníci kontingentu v Kosovu zase kouřili marihuanu nebo se zapletli do rvačky s finským kolegou. Skandály v misích stály místo dva zástupce náčelníka generálního štábu - generály Jiřího Halašku a Josefa Prokše. Nahradili je generálové Miroslav Žižka a Aleš Opata.

Tagy: Afghánistán barták vojáci

Zdroje: ČTK