Neonacista se přiznal k plánu zabít Obamu

- Aktuality autor: red

Jeden z dvojice neonacistů, které státní zastupitelství v americkém Tennessee předloni obžalovalo z ohrožení amerického prezidenta Baracka Obamy, se přiznal, že chtěl v roce 2008 zabít kandidáta na post šéfa Bílého domu.

Informovala o tom v pátek s odvoláním na úřady agentura AP, podle které devatenáctiletému Paulu Schlesselmanovi hrozí až deset let vězení. 

Schlesselman se přiznal ke spiknutí, k ohrožení prezidentského kandidáta za účelem ublížení a zabití, a k držení střelné zbraně za účelem násilného zločinu. Jeho spoluobžalovaný jednadvacetiletý Daniel Cowart zůstává nadále ve vazbě. 

Dvojice byla zatčena v říjnu 2008. Policie při zatýkání oběma neonacistům zabavila pušku, brokovnici a tři pistole. 

Mladíci podle vyšetřovatelů zamýšleli vyloupit s pomocí těchto zbraní zbrojní sklad a následně zaútočit na jednu střední školu v Tennessee, kde studují převážně černoši. Při masakru chtěli několik studentů podřezat a další desítky postřílet. Obama, který byl krátce poté zvolen prvním americkým prezidentem tmavé pleti, se měl stát poslední obětí obou neonacistů. 

Podle vyšetřovatelů sice měli oba muži prostředky ke spáchání atentátu a byli k němu odhodlaní, ale jejich akce zatím nebyla v pokročilém stadiu příprav, ani nebyla nijak promyšlená. Obama podle policie nebyl ve velkém nebezpečí.

Tagy: vražda obama plan

Zdroje: ČTK