Babiše jsem do StB nenaverboval, řekl u soudu klíčový svědek

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 14. 4. 2014 13:50) - Aktuality autor: Michal Polák

Někdejší agent komunistické státní policie StB Július Šuman u bratislavského soudu popřel údaje zaznamenané v archivních dokumentech StB, že v 80.letech naverboval současného českého ministra financí Andreje Babiše do StB. Další bývalý agent StB zase František Hákáč zase vypověděl, že má výpadek paměti a Babiše vůbec nezná. 

Andrej Babiš

Andrej Babiš,zdroj: isifa/MAFRA/František Vlček

Šumanovo svědectví by mohlo být klíčové ve věci žaloby nynějšího českého ministra financí, který se domáhá verdiktu, že byl v archivních svazcích neoprávněně uváděn jako agent StB s krycím jménem Bureš.

"Zpráva o získání agenta Bureše není pravdivá. Naverbování se u Obuvníka (někdejší bratislavská restaurace) neuskutečnilo," prohlásil Šuman.

Svědek také řekl, že zprávu o údajném získání spolupráce Babiše s StB mu předložil jeho nadřízený, který mu prý spis týkající se Babiše předtím odebral. "Tuto zprávu jsem odmítl podepsat, ale na přímý příkaz náčelníka odboru jsem tak učinil," uvedl Šuman.

Výpadek paměti

Hákáč zase vypověděl, že Babiše vůbec nezná. "Neznám jej osobně. Vzhledem k tomu, že jsem měl dvě mozkové příhody, mnoho věcí jsem zapomněl. Na zmiňované období si nevzpomínám," řekl Hákač před soudem.

Hákač během výpovědi také nepotvrdil pravost svého podpisu na dokumentech StB, které mu předložil právní zástupce slovenského Ústavu paměti národa (ÚPN), který čelí Babišově žalobě.

"Nejsem si jist, zda je to můj podpis. Já si to nepamatuji, bylo tam mnoho spisů," dodal bývalý příslušník StB. Popřel, že by během svého působení v StB vytvářel fiktivní dokumenty.

Na většinu dotazů soudkyně i právního zástupce ÚPN ohledně své činnosti v rámci StB Hákač odpověděl, že si "nepamatuje". Zároveň odmítl, že by se dobrovolně podrobil případné grafologické zkoušce.

Podle archivních dokumentů StB v roce 1983 Hákač převzal spis týkající se agenta Bureše, což prý bylo krycí jméno Babiše. Byl údajně také styčným důstojníkem Bureše.

Neublížil som, neublížil som...

Právní zástupce ÚPN dnes soudu předložil další svazek pod názvem Ekron, v němž je uvedeno jméno agenta Bureše. Podle záznamu Bureš, který vystupuje i v dalších nejméně pěti svazcích StB, podal komunistické tajné policii informace ohledně vyšetřování jednoho z pracovníků podniku Petrimex kvůli podezření z přijímaní úplatků tureckou firmou Ekron. Babiš v 80. letech v Petrimexu pracoval.

Babiš vědomou spolupráci s StB dlouhodobě popírá. Během předchozího stání koncem ledna se jej zastali dva svědkové, které nechal předvolat právě šéf hnutí ANO.

Bývalý důstojník StB Andrej Kuľha tehdy vypověděl, že archivní svazek poukazuje pouze na nevědomou spolupráci Babiše s StB. Také Kuľha měl coby pracovník tajné policie Babišův svazek na starosti. Podobně jako Kuľha vypovídal i někdejší člen takzvané lustrační komise Milan Žitný.

Tagy: soud Slovensko Ministerstvo financí ČR hnutí Ano agent StB

Zdroje: ČTK