Čech s amnézií nalezený v Norsku pracoval na vnitru

- Aktuality autor: Alina Holušová

Čech nalezený před Vánoci v norské metropoli Oslu byl před časem zaměstnaný na ministerstvu vnitra. Pracoval tam v úseku, který se zabývá informačními technologiemi. Agentuře ČTK to sdělil její zdroj z ministerstva. Český nalezenec si svou minulost už začíná pomalu vybavovat, dokonce se už i rozpovídal česky. 

Norská policie zveřejnila snímek muže, který ztratil paměť, ale nikoli znalost češtiny.

Norská policie zveřejnila snímek muže, který ztratil paměť, ale nikoli znalost češtiny.,zdroj: Vlastní

Na ministerstvu vnitra pracoval Čech v letech 1999 – 2002. Další podrobnosti ale resort  slov mluvčího Pavla Nováka nemůže uvést, protože informace o tom, kdo byl kde zaměstnán, patří k osobním údajům.

Nalezenec doposud rozuměl bez problémů češtině, ale mluvil výhradně anglicky. Podle informací norské veřejnoprávní televize NRK z neděle si muž údajně začíná vzpomínat na svůj minulý život, k čemuž přispěl jeho rozsáhlý telefonát s rodiči v sobotu. V něm se také zmínil, že pracoval pro českou policii jako konzultant.

Český ministr vnitra Milan Chovanec již dříve uvedl, že pokud by byl muž v nějakém bezpečnostním riziku a chtěl se vrátit Česka, úřady mu poskytnou ochranu.

Čech se objevil 14. prosince v ulici Grenseveien ve východní části Osla ve sněhové závěji. Byl bez dokladů, na těle měl četná poranění a údajně si nepamatoval své jméno, ani odkud pochází.

Norská policie v úterý zveřejnila jeho fotografii ve snaze dozvědět se o dotyčném více. Minulý týden ve středu česká policie identifikovala záhadného nalezence jako Čecha, jehož poznali jeho rodiče. V pátek to potvrdily testy DNA.

Podle internetových stránek televize NRK odcestuje otec nalezeného muže do Norska, aby přivezl syna domů. V ČR si nalezenec zařídí potřebné nové doklady. Návratu do Česka se ale obává kvůli útočníkům, kteří ho loni napadli.

Muž už dříve řekl, že byl okraden, zdrogován, delší dobu měl nejspíš svázané ruce a byl také patrně terčem sexuálního útoku. "Pořád se velmi bojím těch, co mi to udělali. Domnívám se, že tam (v ČR) pro mne není bezpečno. A ani si nejsem jistý, jestli je pro mne bezpečno v Norsku," uvedl.

Tagy: Norsko Čech ztráta paměti amnézie

Zdroje: ČTK